Зателефонувати

Залишіть контактні дані,

зателефоную та надам консультацію

*консультація платна

Штрафи за несвоєчасне подання податкової звітності

Які податкові штрафи загрожують ФОП і як їх оскаржити

ФОП має ставитися до податкової звітності уважно й відповідально, адже заборгованість щодо сплати податків призводить до штрафів.

Однак помилитися може не лише ФОП чи його бухгалтер. Помиляється й податкова. Тому важливо знати, як і за що нараховують штрафи та як захистити свої права, якщо їх нараховано неправомірно.

 

Адвокат з податкового права

Олександр Малик

+38 096 109 76 08

 

Штрафи за несплату податків

Згідно зі ст. 122.1 Податкового кодексу України, за несплату єдиного податку або сплату не в повному обсязі ФОПам 1 та 2 груп нараховують штраф в розмірі 50% ставки єдиного податку. Причому сума штрафу фіксована. Тобто навіть якщо ви недоплатили 10 грн, все одно штраф становитиме 50% ставки податку.

Для ФОПів 3 групи штраф нараховується інакше. Його сума залежить від строку, на який затримано сплату єдиного податку.

За несвоєчасну сплату або недоплату до 30 днів – 5% від суми боргу; понад 30 днів – 10% суми боргу.

Якщо буде доведено, що ви умисно не сплатили єдиний податок – 25% від суми боргу.

Окрім штрафу, вам може бути нарахована й пеня. Її розмір залежить від того, хто помітив заборгованість. Якщо ви помилилися й недоплатили суму єдиного податку, то пеню вам почнуть нараховувати після того, як мине 90 днів після закінчення строку сплати цього податку. А якщо протягом цих 90 днів виявити недоплату самостійно, то пені взагалі не буде.

Але якщо недоплату виявить податкова, то вам нарахують пеню за кожен прострочений день, починаючи з першого робочого дня після закінчення строку сплати єдиного податку.

 

Штрафи за несплату ЄСВ                      

Відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», за несплату чи несвоєчасну сплату ЄСВ вам загрожує штраф у розмірі 20 відсотків суми, яку ви своєчасно не сплатили.

Якщо ж у звітності ви вказали менше суму ЄСВ, ніж потрібно, а податкова під час перевірки виявила це, то застосовується донарахування своєчасно несплаченої вами суми ЄСВ, а також штрафні санкції, розмір яких становить 10% донарахованої суми за кожний звітний період, але не більше 50% суми донарахованого ЄСВ.

Однак, починаючи з 01.03.2020, штрафні санкції до ФОПів, які несвоєчасно сплатили ЄСВ, не повністю сплатили ЄСВ або ж несвоєчасно подали звітність, не застосовують.

Але це не означає, що ЄСВ можна не сплачувати взагалі. Якщо ви не сплатили ЄСВ і не повідомили про це податкові органи, то ви несете адміністративну відповідальність. І в такому разі вам загрожує штраф згідно зі ст. 165-1 КУпАП:

  • якщо ви не сплатили ЄСВ вперше, сума штрафу становить від 30 до 40 неоподаткованих мінімумів громадян, або ж від 510 до 680 грн;
  • якщо ви вдруге вчинили це ж саме порушення протягом року, штраф становитиме від 40 до 50 неоподаткованих мінімумів громадян, або ж від 680 до 850 грн;
  • якщо ви заборгували суму, що не перевищує 300 неоподаткованих мінімумів, штраф становитиме від 40 до 80 неоподаткованих мінімумів, або від 680 до 1360 грн.

 

Я не згоден із сумою боргу. Що робити?

Якщо ви отримали податкове повідомлення-рішення з сумою штрафу та пені й розумієте, що це сталося не з вашої вини або ж штраф нараховано неправомірно, то маєте право оскаржити це рішення або в адміністративному порядку, або в суді.

У самому податковому повідомленні-рішенні має бути зазначено, що ви можете оскаржити його протягом 10 робочих днів після його отримання.

Отже, перше, що ви можете зробити, – це звернутися до Державної податкової служби України зі скаргою в письмовій чи електронній формі й за потреби надати докази та інші документи, які на вашу думку, свідчать, що штрафні санкції нараховано неправомірно. Поки скаргу розглядатимуть, сплачувати штраф не потрібно, відлік часу призупиняється й пеня за це не нараховується.

Якщо податкова відмовить вам у задоволенні скарги, ви маєте право звернутися з позовом до окружного адміністративного суду.

Проте ви можете не подавати скаргу до органів ДПС, а одразу звертатися з позовом до суду. Перед тим, як оскаржити податкове повідомлення-рішення, зверніться на консультацію до адвоката з податкових спорів. Він допоможе вам розібратися в ситуації, підкаже, які треба зібрати докази та як правильно сформулювати позовні вимоги.

 

Адвокат з адміністративних спорів у Вінниці.

Замовити послуги: +38 096 109 76 08

 

Податкова звітність в умовах воєнного стану

На час війни в Україні розроблено нову податкову модель. Її завдання полегшити життя підприємцям. Зокрема, Законом України від 15.03.2022 № 2120-ІХ надано пільги зі сплати податків.

ФОПи всіх груп, що сплачують єдиний податок та перебувають на загальній системі оподаткування, мають право не сплачувати єдиний соціальний внесок, починаючи з 01.03.2022. Ця пільга діє у період воєнного стану та ще протягом 12 місяців з дня його припинення. Проте якщо маєте можливість сплачувати – платіть.

А от єдиний соціальний внесок за січень і лютий ніхто не скасовував, то ж вам доведеться його сплатити. Але якщо ви прострочили сплату ЄСВ за цей період, то штрафи застосовуються.

Крім того, ФОПів звільнено від сплати ЄСВ за себе. А ФОПам 2 та 3 груп, що перебувають на спрощеній системі оподаткування, дозволено не сплачувати єдиний соціальний внесок за працівників, яких мобілізовано до лав Збройних Сил України.

ФОПи 1 та 2 груп можуть не сплачувати єдиний податок, починаючи з 1 квітня 2022 року. Ця норма добровільна. Уряд не наполягає на цьому, але закликає сплачувати єдиний податок тих підприємців, які перебувають у відносно безпечних регіонах. Але за січень – березень 2022 року ФОПам 1 та 2 груп єдиний додаток потрібно сплатити, як і раніше, до запровадження воєнного стану.

Також усі підприємці звільняються від санкцій за порушення закону про застосування касових апаратів (PPO).

 

Поставити запитання адвокату з податкового права ви можете зателефонувавши +38 096 109 76 08 або написавши листа на email: lawyermalyk@gmail.com