Зателефонувати

Залишіть контактні дані,

зателефоную та надам консультацію

*консультація платна

Як поновитися на роботі після звільнення за прогул

Вас звільнили за прогул, але насправді його не було? Ви впевнені, що таким чином вас просто хотіли позбутися як небажаного працівника й не хочете доводити безпідставність свого звільнення, натомість же шукаєте нову роботу? Знайте: ця думка хибна. Прогул – це серйозне дисциплінарне порушення, і навряд чи інший роботодавець захоче вас взяти, дізнавшись про причини попереднього звільнення.

Звільнення за прогул може негативно вплинути на вашу репутацію працівника, а тому добиватися поновлення потрібно, бо тільки так ви підтвердите свою невинуватість.

 

АдвокатАдвокат у трудових справах. Вінниця. Олександр Малик.

Якщо вас незаконно звільнили – телефонуйте + 38 096 109 76 08.

 

 

 

Що таке прогул і яка за нього відповідальність?

Прогул – це відсутність працівника на роботі без поважних причин понад 3 години поспіль або в сукупності впродовж робочого дня.

Якщо ви залишили роботу й не попередили про це свого керівника, або не вийшли на роботу, не повідомивши про бажання звільнитися, або самовільно залишили роботу до закінчення строку трудового договору чи строку відпрацювання, або взяли відгул чи відпустку, попередньо не узгодивши дати, це прогул.

У такому разі роботодавець може ухвалити рішення про звільнення. Але це лише його право, а не обов’язок. Замість звільнення він може застосувати до вас догану чи зробити усне зауваження, а може й зовсім проігнорувати цей факт.

Проте за один проступок можна застосувати лише одну санкцію, а тому знайте: якщо вам оголосили догану, то звільнити за цей же прогул вас не можуть. Однак якщо ви прогуляєте роботу вдруге, то в такому разі звільнення вже буде очевидним.

           

Що не є прогулом?

Не прогул, якщо:

  • вас не було на робочому місці, але на підприємстві ви були;
  • ви були відсутні понад 3 години з поважних причин (хвороба, необхідність догляду за хворим родичем, аварія чи затор на дорозі, виконання громадянського обов’язку, участь у судовому засіданні, форс-мажорні обставини, як-от стихійне лихо, страйк, пожежа тощо);
  • ви були відсутні на роботі менше або рівно 3 години (підстави для звільнення з’являються тоді, коли працівника немає 3 години й ще хоча б кілька хвилин);
  • ви постійно спізнюєтеся на роботу на 15 – 20 хв;
  • вас немає на роботі в обідню перерву (бо цей час ви можете використовувати, як забажаєте);
  • ви пішли у відпустку без збереження заробітної плати у зв’язку зі смертю близького родича, не дочекавшись наказу роботодавця про таку відпустку;
  • роботодавець не сповістив вас про потребу вийти на роботу в цей день;
  • ви відмовляєтесь виходити на роботу через те, що вас незаконно перевели на іншу посаду.

Однак на перераховані випадки можна посилатися, коли ви маєте постійне робоче місце, і на підприємстві встановлено п’ятиденний (шестиденний) робочий тиждень. Якщо ж ваша робота пов’язана з виїздом за межі підприємства, то довести факт прогулу буде доволі складно, але це обов’язок роботодавця, а не працівника.

 

Яка процедура звільнення за прогул?

Щоб звільнити за прогул, спочатку потрібно встановити, що вас справді не було на роботі без поважних причин. Передусім роботодавець повинен зв’язатися з вами, щоб з’ясувати причини, через які ви не змогли прийти на роботу. Якщо зв’язатися не вдалося, то ваш начальник повинен підготувати доповідну записку на ім’я керівника підприємства та скласти акт про вашу відсутність. Для цього утворюють комісію у складі не менше 3 осіб, і всі вони мають підписати акт.

Важливо: і доповідну записку, і акт роботодавець має оформити лише в той день, коли вас не було на роботі. Причому в цих документах потрібно зазначити точний час відсутності.

Якщо ви відсутні на роботі кілька днів поспіль і не виходите на зв'язок з роботодавцем, то акт про відсутність має бути складено за кожен день, коли вас не було на роботі. 

Якщо ви приходите на роботу після тривалої відсутності, у вас мають відібрати письмові пояснення й тільки після цього розпочати службове розслідування. Якщо ви відмовляєтеся надати пояснення, то про це теж мають скласти акт. Після завершення службового розслідування й доведення факту прогулу, вас можуть звільнити.

У день звільнення роботодавець повинен повністю розрахуватися з вами та видати копію наказу із зазначенням причини звільнення й трудову книжку. Якщо ви не погоджуєтеся з наказом і відмовляєтеся поставити підпис про ознайомлення, то роботодавець теж повинен оформити таку відмову актом, який буде долучено до вашої особової справи.

Якщо роботодавець порушив процедуру звільнення за прогул, сфальсифікував внутрішні документи, які стали підставою звільнення за прогул або у роботодавця взагалі немає істотних доказів вашого прогулу, то ви повинні захищати свою професійну репутацію в суді. І адвокат з трудових спорів допоможе вам відновити її. 

 

Роботодавець порушив ваші трудові права?

Тоді вам до адвоката з трудових справ.

Записуйтеся на консультацію за номером + 38 096 109 76 08.

 

Як поновитися на посаді

Трудові справи розглядають районні, районні в містах чи міськрайонні суди, тому позовну заяву потрібно подавати саме до такого суду. Причому на це у вас є 1 місяць з моменту отримання копії наказу (розпорядження) про звільнення. Якщо ви пропустили цей строк з поважних причин, то суд може поновити його. Розглядатиме суд таку справу в порядку цивільного судочинства.

Хороша новина – сплачувати судовий збір у справах про поновлення на посаді не потрібно.

Якщо суд дійде висновку про незаконність вашого звільнення за прогул, то одночасно з ухваленням рішення про поновлення на посаді суд ухвалить ще й рішення про виплату середнього заробітку за час вимушеного прогулу, але не більше як за 1 рік. Але якщо розгляд такої справи триває понад 1 рік не з вашої вини, то суд зобов’яже виплатити вам середній заробіток за весь час вимушеного прогулу.

Якщо суд ухвалить рішення про зміну дати та формулювання причини звільнення, то попередній наказ роботодавець повинен скасувати, видати новий і змінити запис у трудовій книжці. Причому в такому разі ви також можете претендувати на грошову компенсацію за вимушений прогул.

Водночас у позовних вимогах ви маєте право вимагати компенсацію за моральну шкоду, якщо причини, з яких вас звільнили, завадили вам знайти нову роботу, призвели до моральних страждань чи розриву нормальних життєвих зв’язків тощо.

Якщо за рішенням суду вас поновлять на посаді, то попередній наказ скасують і викреслять неправдивий запис з трудової книжки. А далі ви маєте право або продовжувати працювати на тій же посаді, або звільнитися, але принаймні будете впевнені, що ваша репутація не постраждає.

Ви можете добиватися поновлення самостійно, а можете звернутися до адвоката з трудових спорів. Розкажіть йому вашу ситуацію, надайте необхідні документи, і адвокат проаналізує ваше питання, сформулює можливі варіанти рішень, роз’яснить подальші дії, підготує позовну заяву та інші процесуальні документи, а також представить ваші інтереси в суді.

 

Ваш адвокат у Вінниці Олександр Малик.

Звертайтеся на номер + 38 096 109 76 08 або пишіть на lawyermalyk@gmail.com