Зателефонувати

Залишіть контактні дані,

зателефоную та надам консультацію

*консультація платна

Захист власності, що є предметом спору в суді

Досить часто, звертаючись до суду з позовом про визнання права власності на майно, про поділ майна або про визнання права власності на частку у спільному майні та ін., виникає питання: як захистити спірну власність від незаконного відчуження або інших недобросовісних дій відповідача до прийняття судового рішення?

Юридична консультація стосовно подання позовної заяви:  +38 096-109-76-08

Отож спробуємо розібратись, як вийти з ситуації, коли право власності на майно ще не визначене рішенням суду, однак вже існує реальна загроза його втрати.

Одним із найпоширеніших способів є накладення арешту на майно як різновид забезпечення позову в цивільному процесі.

Насамперед слід зазначити, що забезпечення позову являє собою сукупність процесуальних дій, які гарантують виконання судового рішення в разі задоволення позову.

З огляду на позицію Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду, метою забезпечення позову є вжиття судом заходів щодо охорони матеріально-правових інтересів позивача від можливих недобросовісних дій із боку відповідача з тим, щоб забезпечити позивачу реальне та ефективне виконання судового рішення, якщо воно буде прийняте на користь позивача, в тому числі задля попередження потенційних труднощів у подальшому виконанні такого рішення. (Постанова від 14 червня 2021 року по справі № 308/8567/20, провадження № 61-3480сво21).

Сформуємо певний алгоритм, відповідно до якого позивач може вжити заходи задля збереження майна, яке є предметом спору.

Так, згідно з положеннями ст. 149 ЦПК України, суд за заявою учасника справи має право вжити передбачених статтею 150 цього Кодексу заходів забезпечення позову, одним із яких є накладення арешту на майно (п. 1 ч. 1 ст. 150 ЦПК України).

Заяву про забезпечення позову можна подати як до моменту подання позову до суду, так і на будь-якій із стадій судового розгляду.

Серед труднощів, які можуть виникнути при поданні заяви, варто виділити обґрунтування необхідності вжиття заходів забезпечення позову.

Тому, у заяві обов’язково варто, посилаючись на докази, обґрунтувати необхідність накладення арешту на майно та навести достатню кількість підстав для її задоволення.

Зверніть увагу! Суд може застосувати декілька видів забезпечення позову, передбачених статтею 150 ЦПК України, наприклад накладення арешту на майно та заборону вчиняти певні дії.

Отримати детальніші роз’яснення щодо подання заяви про забезпечення позову до суду:  +38 096-109-76-08

Розглянемо до якого суду необхідно звертатись із заявою про забезпечення позову.

Відповідно до вимог ЦПК України, якщо заява про забезпечення позову подається до подання позовної заяви або разом із позовною заявою, то підсудність визначається за правилами, встановленими ЦПК України для відповідного позову, або до суду за місцезнаходженням предмета спору - якщо суд, до підсудності якого відноситься справа, визначити неможливо.

Якщо ж подання заяви про забезпечення позову відбувається після відкриття провадження у справі, то варто звернутись до суду, у провадженні якого перебуває справа.

Важливо! Зміст і форма заяви повинні відповідати вимогам статті 151 ЦПК України.

Отримати консультацію щодо написання заяви про забезпечення позову: +38 096-109-76-08

Стосовно строків розгляду, варто звернути увагу, що суд розглядає заяву про забезпечення позову не пізніше двох днів з дня її надходження до суду та без повідомлення учасників справи, крім випадків, передбачених ЦПК України.

Таким чином, поданий вами позов може бути забезпечений, тобто власність захищеною, шляхом ухвалення судового рішення про накладення арешту на спірне майно.

Варто пам’ятати, що заходи забезпечення позову можуть бути скасовані якщо заявником не буде подано відповідної позовної заяви, згідно з вимогами ч. 3 ст. 152 ЦПК України, або позовна заява буде повернена судом чи позивач отримає ухвалу суду про відмову у відкритті провадження у справі.

Тому, задля правильного оформлення та подання позову й заяви про його забезпечення слід звернутися за юридичною допомогою: +38 096-109-76-08