Зателефонувати

Залишіть контактні дані,

зателефоную та надам консультацію

*консультація платна

Стягнення заборгованості за договором позики

Як стягнути борг за договором позики

Знайомий попросив вас дати йому гроші в борг? Але не повернув його вчасно й ігнорує вас? Дізнайтеся, як правильно позичати та що робити, коли боржник відмовляється повертати гроші.

 

Адвокат з цивільних спорів

Олександр Малик

Допоможу повернути позичені гроші

+38 096 109 76 08

Юрист по стягненню боргів

Договір позики чи розписка: що краще?

Давати гроші під чесне слово – типова помилка багатьох, хто позичає. Запам’ятайте: просто обіцянка повернути гроші, скажімо, через пів року не має юридичної сили. Якщо ви не зафіксуєте факт передачі грошей, довести, що вам хтось щось заборгував буде доволі складно, а іноді неможливо. Саме тому фізичні та юридичні особи, які позичають кошти, мають укласти договір позики. Це унормовано Цивільним кодексом України.

Договір позики може бути укладено як усно, так і письмово. Письмово договір позики має бути обов’язково укладено, якщо його сума 170 і більше грн або якщо позикодавець – юридична особа. У такому разі сума значення не має.

Якщо ж сума позичених коштів не перевищує 170 грн, договір позики дозволено укласти усно. Однак усна форма спричинює ризики для того, хто позичає, а отже, вам знадобиться розписка.

За своїм змістом розписка – це такий документ, який засвідчує, що боржник отримав кошти в користування. У статті 1047 Цивільного кодексу України зазначено, що розписка може бути представлена позичальником і на підтвердження укладення договору позики та його умов.

Отже, вам не потрібно вибирати між договором чи розпискою, оскільки ці документи відрізняються між собою. Розписка – простіший варіант отримання позики, але менш захищений. Проте такий варіант підійде вам, якщо ви даєте в борг невелику суму. Якщо сума позики перевищує 170 грн, договір має бути обов’язково, а розписка в такому разі буде просто фактично підтверджувати передавання грошей.

         

Що потрібно вказати в розписці?

Позичальник має власноруч скласти розписку й зазначити в ній таке:

  • дату та місце складання розписки;
  • прізвище, ім’я, по батькові позичальника, свій номер картки платника податків та паспортні дані;
  • прізвище, ім’я, по батькові позикодавця, його номер картки платника податків та паспортні дані;
  • суму, яку позичальник отримав, валюта, у якій отримано гроші, та обов’язково факт передачі грошей;
  • суму та термін повернення коштів;
  • особистий підпис боржника.

 

Які вимоги до договору позики?

У договорі позики потрібно вказати дату й місце його оформлення, контактні дані позикодавця й позичальника (ПІБ, ІПН, серія та номер паспорта), суму, яку позикодавець передає в борг із зазначенням валюти, порядок повернення коштів (готівкою чи безготівково), а також строк повернення коштів.

Також потрібно прописати права та обов’язки сторін, визначити відповідальність та зобов’язання, якщо позичальник не поверне гроші в строк.

Ви можете позичити гроші безвідсотково або ж під відсотки. Договір позики, сума якого не перевищує 850 грн завжди буде безвідсотковим. Якщо ж ви позичаєте більшу суму, ви можете дати гроші теж безвідсотково, однак це потрібно зазначити в договорі.

У разі позики під відсотки в договорі позики потрібно вказувати їхній розмір. Якщо відсотків в договорі не прописано, то їхній розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України.

До речі, договір позики не обов’язково посвідчувати нотаріально. Посвідчений нотаріусом чи ні, такий договір має однакову юридичну силу. Однак якщо ви посвідчуєте договір у нотаріуса, то більше захищаєте себе від неприємних наслідків.

З питань оформлення договору позики раджу отримати консультацію юриста. Телефонуйте: +38 096 109 76 08.

 

Боржник не повертає позичені гроші: що робити?

Є досудовий і судовий шляхи розв’язання цієї проблеми.

Якщо договір посвідчив нотаріус, то все просто: ви звертаєтеся до нотаріуса з проханням вчинити виконавчий напис про стягнення заборгованості за договором позики. Виконавчий напис є виконавчим документом, на підставі якого відкривають виконавче провадження. Тож вам не потрібно витрачати час на звернення до суду й очікування рішення, що може затягнутися надовго.

Якщо договір не посвідчив нотаріус, спробуйте написати претензію позичальникові. У претензії обов’язково вкажіть обставини, на підставі яких ви висуваєте претензію, назвіть документи, що підтверджують ці обставини, напишіть свої вимоги як позикодавця з покликанням на нормативно-правові акти, а також суму претензії та її розрахунок. Додайте до претензії потрібні документи й чекайте відповіді. Проте надсилання позичальникові претензії не є обов’язковою вимогою. Це лише свідчить про ваш намір врегулювати проблему досудовим шляхом.

Далі, незалежно від того, отримали ви чи не отримали відповідь позичальника на претензію, можете звертатися з позовом до суду.

Також ви маєте право пропустити досудовий етап та одразу звернутися до суду з позовом про стягнення боргу за договором позики.

 

До якого суду подавати позовну заяву?

Справи про стягнення заборгованості за договором позики розглядають в порядку цивільного судочинства. Тож позовну заяву потрібно подавати до міського, районного чи міськрайонного суду за місцем проживання.

У позовній заяві обов’язково потрібно вказати назву суду, до якого ви подаєте позов, свої дані й дані позивача, ціну позову, далі описати обставини та викласти позовні вимоги.

Також важливо зібрати усі необхідні під час судового процесу документи: договір позики, розписку, претензію (якщо ви її надсилали відповідачеві) й залучити свідків.

Ціну позову потрібно розраховувати за такою формулою:

         

сума основного боргу + відсотки + пеня = ціна позову.

 

Допомогти з розрахунком ціни позову, порахувати судовий збір, роз’яснити, які документи потрібно зібрати, а також скласти позовні вимоги юридично грамотно й забезпечити вам шанси на успіх у суді може адвокат з цивільних спорів.

 

Завантажити зразок позовної заяви про стягнення боргу

 

Судовий збір

Якщо ви фізична особа або ФОП, то за подання позову майнового характеру у 2022 році вам доведеться сплатити 1 відсоток ціни позову, але не менше 992,40 грн та не більше 12 405 грн.

Якщо ви подаєте позов як юридична особа, то в 2022 році вам потрібно буде сплатити 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 2481 грн і не більше 868 350 грн.

Квитанцію про сплату судового збору обов’язково потрібно додати до позовної заяви.

 

Також важливо пам’ятати про строк позовної давності. У справах про стягнення заборгованості за договором позики він становить 3 роки від дати, коли боржник мав повернути кошти. Якщо ви пропустите цей строк, суд відмовить вам у прийнятті позову.

 

Боржник відмовляється повертати кошти та ігнорує вас?

Адвокат у Вінниці Олександр Малик 

Звертайтеся на консультацію: +38 096 109 76 08