Зателефонувати

Залишіть контактні дані,

зателефоную та надам консультацію

*консультація платна

Способи розірвання договору оренди паю

Ви отримали в спадок земельну ділянку, яку здано в оренду і хочете розірвати договір, змінити умови договору чи змінити орендаря? Розповідаю, як це правильно зробити.

 

Адвокат із земельних спорів у Вінниці Олександр Малик

Проконсультую. Надам фахову правову допомогу.

Представлю інтереси в суді

+38 096 109 76 08

 

Перше, що ви маєте розуміти: право на оренду паю переходить до вас внаслідок спадкування. І цільове призначення цієї земельної ділянки зберігається. Ви стаєте новим власником, але договір оренди земельної ділянки, укладений з попереднім власником не припиняється, а продовжується. Зміна власника, відповідно до Закону України «Про оренду землі», не є підставою для припинення договору. А розірвати договір односторонньо, згідно із цим Законом, неможливо.

Але якщо ви розумієте, що продовжувати співпрацю з орендарем вам не вигідно, тоді є кілька шляхів виходу з цієї ситуації.

 

Як розірвати договір оренди досудовим шляхом?

Найпростіший спосіб – дочекатися кінця строку дії договору, а після закінчення укласти договір уже з новим орендарем на вигідніших для вас умовах. Проте цей спосіб буде прийнятний для вас лише в тому разі, якщо до закінчення строку дії договору оренди залишається небагато часу.

Якщо ж чекати довго, і ви не хочете цього, прочитайте уважно текст договору. У багатьох договорах оренди землі прописують умови, за яких договір оренди допустимо розірвати в односторонньому порядку. Зокрема, однією з таких умов в договорі оренди паю може бути перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи. Така умова має бути чітко прописана в договорі, і тоді ви як спадкоємець маєте право розірвати його в односторонньому порядку.

Також будь-який договір можна розірвати за згодою сторін. Якщо ви взаємно домовитися з орендарем про розірвання договору, можете скористатися таким способом. Проте пам’ятайте, що у разі розірвання договору оренди землі за згодою сторін кожна сторона має право вимагати в іншої сторони відшкодування завданих збитків.

 

Як розірвати договір оренди паю в судовому порядку?

Якщо проблему не вдається владнати, ви завжди маєте право звернутися до суду. Проте для цього теж мають бути вагомі підстави.

Отже, у яких випадках можна розірвати договір оренди земельної ділянки за рішенням суду:

  • якщо орендар істотно порушив умови договору;
  • якщо орендар випадково пошкодив пай, через що використовувати його за призначенням неможливо;
  • якщо орендар використав земельну ділянку у спосіб, що суперечить екологічним вимогам;
  • якщо орендар використав земельну ділянку не за цільовим призначенням (наприклад, ви здали пай в оренду для сільськогосподарських потреб, а орендар посадив на ньому плодові дерева);
  • якщо орендар систематично не сплачує вам орендну плату (під словом систематично мається на увазі два рази й більше);
  • якщо орендар передав пай в суборенду без вашого дозволу.

Цей перелік не є вичерпний. Тому перед тим, як звернутися до суду, раджу отримати юридичну консультацію в адвоката із земельних спорів. Він роз’яснить вам положення чинного законодавства, спрогнозує шанси на успіх справи в суді, підбере оптимальні варіанти розв’язання саме вашого питання, допоможе юридично правильно обґрунтувати позовні вимоги та захистить ваші права та інтереси.

 

Потрібна консультація адвоката?

Телефонуйте +38 096 109 76 08

або залишайте повідомлення на lawyermalyk@gmail.com

 

Чи можна розірвати договір, якщо орендар недоплачує за користування паєм?

Ні. Якщо орендар вам платить менше, ніж передбачено в договорі, то це не є підставою для розірвання договору оренди в судовому порядку. Але в такому разі ви маєте право вимагати від орендаря виплатити вам оренду плату в повному обсязі, і в такому випадку вам потрібно звернутися до суду з позовом про стягнення заборгованості з орендної плати.

 

Отже, які робимо висновки:

  1. Як спадкоємець ви маєте чітко розуміти, що договір оренди паю не припиняється через те, що змінився власник, а отже, за загальним правилом розірвати договір не вийде. Однак якщо в тексті самого договору прописано можливість розірвання його в односторонньому порядку й визначено умови для розірвання, ви можете цим скористатися.
  2. Підстави для розірвання договору мають бути чіткими. Крім них, у договорі має міститися порядок захисту прав сторін.
  3. Одного вашого бажання розірвати договір недостатньо. На це мають бути вагомі підстави, визначені в Законі Україні «Про оренду землі», у Земельному та Цивільному кодексах України, а отже, звертаючись до суду, вам потрібно буде аргументувати свої вимоги та надати докази, які свідчать про порушення орендарем умов договору чи положень чинного законодавства.

 

З будь-яких правових питань, пов’язаних з орендою земельної ділянки звертайтеся на номер +38 096 109 76 08. Ваш адвокат Олександр Малик.