Зателефонувати

Залишіть контактні дані,

зателефоную та надам консультацію

*консультація платна

Процедура розірвання шлюбу

У подружжя, яке припинило шлюбні відносини виникає питання про те, як офіційно розірвати шлюб у 2022 році та що для цього необхідно, а також, чи можна розлучитися без згоди чоловіка або дружини, без їх присутності в суді.

Одразу варто зазначити, що припинення шлюбу є юридичним фактом,  після якого припиняються особисті та майнові правовідносини подружжя.

Розірвання шлюбу може здійснюватися державним органом реєстрації актів цивільного стану або в судом, в залежності від обставин, що виникли в сім’ї.

 

Адвокат у справах про розірвання шлюбу Олександр Малик. Проконсультую. Надам фахову юридичну допомогу. Представлю ваші інтереси в суді. +38 096 109-76-08.

 

Способи розірвання шлюбу

Допомогти з розірванням шлюбу може орган державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС) якщо:

у Вас немає неповнолітніх дітей;

існує взаємна згода на розірвання шлюбу.

При відсутності у подружжя дітей та наявності спільної згоди на розірвання шлюбу як чоловіка так і дружини, слід звернутися з заявою до органу ДРАЦС, до якої додати копії паспортів чоловіка та дружини, оригінал свідоцтва про шлюб та квитанцію про сплату державного мита.

У разі відсутності оригінала свідоцтва про шлюб можна отримати його повторно у тому ж відділі ДРАЦС за заявою одного з подружжя, де й подається заява про розірвання шлюбу.

Для сплати державного мита можна скористатися відділенням банку або обрати більш зручний спосіб оплати – через термінал самообслуговування, який знаходиться безпосередньо у відділі ДРАЦС.

Якщо чоловік та дружина не передумають розривати шлюб, то після спливу одного місяця від дня подання заяви про розірвання шлюбу орган ДРАЦС здійснює актовий запис про розірвання шлюбу.

Також за наявності рішення суду про визнання безвісно відсутньою або недієздатною особи (чоловіка або дружини) орган ДРАЦС може розірвати шлюб за заявою одного з подружжя.

Якщо в подружжя є неповнолітні діти або ж згода на розлучення є лише в однієї сторони – чоловіка або дружини, то розлучення буде здійснюватися тільки судом.

 

Порядок розірвання шлюбу через суд

Розірвання шлюбу через суд може відбуватися за позовом одного з подружжя або за спільною заявою чоловіка та дружини, до якої обов’язково додається договір про виховання та утримання дитини, що посвідчується нотаріально.

В договорі обов’язково має бути вказано:

з ким із батьків буде жити дитина після розлучення

яку участь братиме у забезпеченні умов її життя, той з батьків, який буде проживати окремо;

умови здійснення права на виховання дитини того з подружжя, який проживатиме окремо;

аліменти на дитину у твердій грошовій сумі або у частці від доходу.

Для захисту інтересів дитини суд має право залучити до процесу орган опіки та піклування, в якості заінтересованої особи.

Отож, більш легшим варіантом для подружжя вважається звернення до суду саме з позовною заявою про розірвання шлюбу, оскільки не потребуватиме укладення договору про утримання та виховання дитини.

Для такого звернення слід підготувати позовну заяву про розірвання шлюбу, у якій зазначити інформацію про чоловіка та дружину, а саме: прізвище, ім’я та по батькові, адресу реєстрації місця проживання, адресу фактичного проживання, індекс, відомі номери телефонів, адресу електронної пошти. Також в описовій частині позову про розлучення слід викласти обставини про те, коли і де був зареєстрований шлюб, чи є у подружжя спільні діти, майно, а також, що стало причиною для розірвання шлюбу та чи суперечить подальше перебування у шлюбі тому, хто звертається до суду.

Крім того, у позові про розірвання шлюбу варто зазначити, чи здійснювалися подружжям спроби примиритися, а також чи не подано ще одного позову про розірвання шлюбу.

У прохальній частині потрібно викласти прохання до суду розірвати шлюб.

 

Адвокат у Вінниці Олександр Малик.

Поставте запитання – lawyermalyk@gmail.com

 

Перелік документів, що долучаються до позову про розірвання шлюбу

Чинним законодавством не встановлено вичерпного переліку документів для звернення з позовом про розірвання шлюбу до суду. Однак, обставини, що зазначаються у позовній заяві мають обґрунтовуватися доказами.

Тому, до позовної заяви про розірвання шлюбу слід додати свідоцтво про шлюб, а також копії свідоцтв про народження дітей, копії паспортів та ідентифікаційних номерів подружжя за наявності, які слід завірити відповідним чином, а саме: у правому нижньому куті зробити надпис Згідно з оригіналом, поставити дату, підпис та прізвище з ініціалами того, хто їх завірив.

Обов’язково до позовної заяви про розірвання шлюбу додається документ про сплату судового збору або документи, що підтверджує підстави для звільнення від сплати судового збору.

Якщо той, хто звертається до суду з позовом не бажає приходити у судове засідання то слід подати заяву про розгляд справи у його відсутність.

 

Вартість розлучення

Як вже зазначалося вище, до позову про розірвання шлюбу слід додати квитанцію про сплату судового збору.

З 01.01.2022 підвищився прожитковий мінімум для працездатних осіб, а відповідно і збільшився розмір судового збору при зверненні до суду, який у 2022 році при зверненні до суду з позовом про розірвання шлюбу становить 992 грн. 40 коп.

Судовий збір за подання позову про розірвання шлюбу можна сплатити як у відділенні банку, платіжному терміналі, так і на офіційному веб-порталі «Судова влада України».

Інформацію про ставки судового збору у 2022 році можете проглянути у розділі ставка судового збору при зверненні до суду в 2022 році.

 

Юридична допомога юриста при розлученні та комплексний супровід адвокатом шлюборозлучного процесу в суді

Вибір адвоката для розірвання шлюбу – це важливо, оскільки вчасна, якісна та оперативна допомога юриста захистить від переживань та зайвих клопотів.

Як адвокат з розірвання шлюбу маю значний досвід роботи у судових процесах щодо розлучень громадян України, українців з громадянами іноземних держав і комплексно займаюся процедурою розлучення, а саме:

надаю юридичні консультації;

готую позов про розірвання шлюбу, відзив на позов про розірвання шлюбу, клопотання про надання строку для примирення;

належним чином завіряю документи для подання до суду, замовляю та отримую повторно свідоцтва про шлюб;

беру участь у слуханнях справи;

замовляю та отримую належним чином завірені копії рішення суду про розірвання шлюбу;

за потреби організовую апостилювання свідоцтва про шлюб або рішення про розірвання шлюбу;

пропоную оптимальний варіант захисту клієнта.

 

У подальшому між колишнім подружжям можуть виникнути суперечки щодо розподілу спільного майна подружжя, питання про те, з ким проживатимуть і ким забезпечуватимуться спільні діти, тому пропоную ознайомитися з наступними статтями:

Поділ майна – що необхідно знати?

Як поділити бізнес після розлучення?

Як стягнути аліменти з безробітного

Як отримати дозвіл на виїзд дитини за кордон без згоди другого з батьків

Колишній чоловік (дружина) не платить аліменти: шляхи вирішення проблеми

Права батька на дитину після розірвання шлюбу: що варто знати

Що необхідно знати про розірвання шлюбу

Право розлученої жінки на додаткову соціальну відпустку