Зателефонувати

Залишіть контактні дані,

зателефоную та надам консультацію

*консультація платна

Продаж нерухомого майна в спільній сумісній і спільній частковій власності

Добре, якщо ви єдиний власник будинку / квартири й можете розпоряджатися своїм майном на власний розсуд (звісно, дотримуючись норм закону). Інша річ, якщо ви є співвласником житла.

Нерухоме майно, що є в спільній власності, часто стає об’єктом юридичних колізій. Якщо ви співвласник такого майна, то у вас може виникнути потреба продати його. А отже, вам потрібно знати свої права й обов’язки як співвласника, щоб уникнути неприємних ситуацій та складних правових наслідків.

 

Адвокат з цивільних спорів Олександр Малик

Записуйтеся на консультацію: +38 (096) 109 76 08

 

Як продати квартиру, що є в спільній власності?

Якщо ви маєте намір продати квартиру, передусім зверніть увагу на вид спільної власності. Квартира може бути у спільній сумісній власності або ж у спільній частковій власності.

 

Спільна сумісна власність – це власність без виділення часток кожному її власникові. Це означає, що розпоряджатися своїм майном ви можете лише за згодою інших власників. Наприклад, на праві спільної сумісної власності квартира може належати подружжю.

Перед тим, як продати свою частку в квартирі, вам спершу потрібно виділити її в натурі. Якщо ви подружжя, то вам треба укласти між собою письмовий договір про виділення частки майна в натурі. Його посвідчує нотаріус, і тільки тоді ви можете продати свою частку. Якщо згоди щодо виділення часток в натурі дійти не вдається, ви маєте право звернутися до суду.

 

Спільна часткова власність означає, що ви володієте чітко визначеною часткою житла, наприклад 1/3 чи 1/2  тощо. Спільна часткова власність може виникати, коли:

  • ви отримали квартиру в спадщину (разом з іншими спадкоємцями);
  • ви поділили квартиру, що була в спільній сумісній власності, після розлучення;
  • ви купили квартиру спільно з іншими членами родини (тобто разом складали гроші) тощо.

Якщо ви володієте певною часткою у квартирі, то можете вільно розпоряджатися нею. Згоди на це інших співвласників не потрібно. Але є нюанс.

Хочете продати таку квартиру – спершу ви маєте запропонувати купити її іншому співвласникові. Згідно зі ст. 362 Цивільного кодексу України, переважне право на купівлю вашої частки має саме співвласник.

Тобто перед тим, як оголосити про продаж своєї частки в квартирі, ви маєте письмово повідомити про це іншого співвласника. І тільки якщо протягом одного місяця з моменту отримання такого повідомлення він відмовиться чи взагалі не заявить про бажання придбати вашу частку, ви сміливо можете продавати її будь-кому іншому. Без жодних обмежень.

Однак наголошую, що за таких умов ви можете продати лише свою частку, а не квартиру повністю. Якщо ж ви плануєте продати всю квартиру, то зробити це можна лише за згоди всіх співвласників. Якщо хоча б один із них відмовиться, продати квартиру повністю буде неможливо.

Проте є випадки, коли співвласник відмовляється брати участь в угоді з продажу квартири, але його частка і цій квартирі є надто маленькою. У такому випадку звертайтеся по консультацію до адвоката з житлового права. Він допоможе вам підготувати позов до суду та вирішити цю проблему.

 

Треба продати житло, а співвласники не дають згоди?

Телефонуйте +38 (096) 109 76 08

Адвокат у Вінниці Олександр Малик

 

Як продати будинок, що є в спільній власності?

З будинком алгоритм дій такий же, як і з продажем квартири. Але труднощі можуть виникати із поділом земельної ділянки, якщо в будинку кілька домоволодінь.

 

Як продати частину будинку, якщо є спільне подвір’я?

Будинок на дві / три, а подекуди й чотири частини – типове явище для багатьох українців. Зазвичай, скільки частин – стільки й власників, а земельна ділянка одна. Річ у тім, що земля надається для обслуговування цілого житлового будинку, кількість співвласників значення не має.

Зазвичай, співвласники такого будинку ділять його частини на окремі домоволодіння. Кожна частина має свій вхід та окремо підведені комунікації. І в кожній із частин мешкають окремі родини. А земельна ділянка є у спільній частковій власності, порядок користування якою співвласники визначають за угодою.

Тому якщо ваш будинок не поділений на окремі домоволодіння, це треба зробити перед продажем його частини. Далі потрібно приватизувати земельну ділянку, на якій розташоване ваше домоволодіння.

 Коли у вас будуть всі належно оформлені документи на частину будинку й земельну ділянку, ви можете присвоїти окремий номер будинку, встановити паркан і займатися питаннями продажу.

         

Однак такий алгоритм дій спрацює лише в тому разі, якщо всі документи на будинок і землю оформлені належно, а також немає перешкод, які заважають вільно розпоряджатися своїм житлом.   

Маєте запитання щодо оформлення документів на житло, що є у співвласності, звертайтеся на консультацію. Як діяти саме у вашому випадку, розповім індивідуально. Ознайомлюся з вашими документами, попереджу про можливі труднощі, дам поради, за потреби підготую позов до суду й захищу ваші права та інтереси.

 

 Маєте запитання з житлового права?

Надішліть його на lawyermalyk@gmail.com

Проконсультую. Роз’ясню. Надам правову допомогу.

Ваш адвокат Олександр Малик