Зателефонувати

Залишіть контактні дані,

зателефоную та надам консультацію

*консультація платна

Поділ бізнесу після розірвання шлюбу

Як під час перебування в шлюбі, так і після розірвання шлюбу у подружжя виникає велика кількість питань з розподілу спільного майна, придбаного в шлюбі.

Поділу не підлягає майно, яке було придбано до шлюбу за особисті кошти, отримане шляхом дарування або придбане в порядку спадкування. Все інше придбане в шлюбі майно підлягає розподілу, з чим допоможе розібратися адвокат.

картинка поділ бізнесу

З огляду на суперечливу судову практику, питання поділу бізнесу між подружжям є найскладнішими і самими непередбачуваними. Відмінності судової практики полягають в індивідуальності кожної справи про поділ майна подружжя, зокрема в тому, в якій формі здійснювалася підприємницька діяльність ТОВ, ПП або ФОП.

Щодо розділу майна ТОВ слід зазначити, що в пункті 28 досить відомої Постанови Пленуму Верховного Суду України №11 від 21.12.2007 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя» вказано про те, що внесок до статутного фонду господарського товариства не є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя. Разом з тим, якщо такий внесок зроблено за рахунок спільного майна подружжя, в інтересах сім'ї той з подружжя, хто не є учасником товариства, має право на поділ одержаних доходів. Якщо одним із подружжя було використано загальні кошти без відома або дозволу другого з подружжя, останній має право на компенсацію вартості його частки.

Беручи до уваги зазначене вище, можна зробити висновок, що частка ТОВ не підлягає розділу, а чоловік або дружина може бути претендентом на грошові кошти, до яких відноситься частина виплачених дивідендів, або претендувати на частину вартості частки.

Адвокат по сімейних питаннях у Вінниці

Малик Олександр Володимирович

+ 38 096 109 76 08

Щодо розділу майна ФОП заначаю наступне.

Об'єктом спільної сумісної власності подружжя і предметом розділу між кожним з подружжя може бути і майно ФОП з урахуванням загальних вимог законодавства щодо критеріїв визначення правового режиму спільного майна подружжя і способів поділу його між кожним з подружжя. Про це свідчить судова практика Верховного Суду і рішення Конституційного Суду України від 19 вересня 2012 року у справі N 17-рп / 2012.

Позиція судів під час розгляду справ про розподіл майна ФОП полягає в тому, що майно може вважатися загальним лише «за умови, що воно придбане за кошти належних подружжю засобів».

Згідно вищевказаного рішення Конституційного Суду України статутний капітал і майно ПП є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, так майно, що належить ПП є спільною сумісною власністю.

Однак, бувають і винятки, в разі, коли доведено відповідними, допустимими і достовірними доказами особисту приватну власність на майно ПП одним з подружжям.

Виходячи з вищезазначеного, майно ФОП, ТОВ або ПП можна розділити між подружжям, при цьому слід врахувати особливості кожноЇ справи про розподіл бізнесу після розірвання шлюбу, а також дослідити вельми різну судову практика і чітко сформувати позицію захисту порушеного права або інтересів.

Для обрання стратегії захисту у справі про поділ майна подружжя слід звернутися до адвоката, який професійно підійде до вирішення проблеми.