Зателефонувати

Залишіть контактні дані,

зателефоную та надам консультацію

*консультація платна

Як отримати дозвіл на виїзд дитини за кордон без згоди другого з батьків

27.09.2021

Зазвичай, це питання хвилює розлучені пари, особливо якщо колишні чоловік та дружина залишилися в поганих стосунках і не можуть «поділити» дитину.

Якщо вам потрібно з дитиною за кордон, то знайте, що до шістнадцяти років діти можуть їхати лише за згодою батьків і лише в супроводі. Отже, якщо дитина їде з кимось одним із батьків, то незалежно від причин виїзду другий з батьків повинен надати на це згоду. А якщо дитину супроводжує інша особа, наприклад тренер везе групу дітей на змагання, то обоє батьків повинні надати нотаріально посвідчену згоду.

 

Для чого потрібна згода і як її оформити?

Згода на виїзд дитини – це запобіжний захід для того, щоб раптом вашу дитину незаконно не вивезли з України. Якщо, наприклад, дитина їде за кордон лише з матір’ю, то батько звертається до нотаріуса, пише заяву і надає паспорти: свій і матері дитини, свідоцтво про народження дитини й індивідуальні номери платників податків. На заяві батько ставить підпис, а нотаріус його посвідчує. Це означає, що батько не заперечує щодо виїзду своєї дитини. Якщо ж дитину супроводжує в закордонній поїздці лише батько, то ці ж дії повинна зробити мати дитини. Причому згоду батьки надають незалежно від того, у шлюбі вони чи ні.

 

Не можете виїхати з дитиною за кордон? Ваш адвокат у Вінниці Олександр Малик. Записуйтесь на консультацію +38 096 109 76 08.

 

Коли можна їхати з дитиною за кордон без згоди другого з батьків?

Нотаріально посвідченої згоди не потрібно в трьох випадках:

  1. якщо дитині вже 16 років;

  2. якщо дитина до 16 років постійно проживає за кордоном, і в її паспорті для виїзду за кордон є відомості про це або довідка про перебування на консульському облікові;

  3. якщо у свідоцтві про народження дитини є запис, що батько або матір дитини є громадянином / громадянкою іншої держави.

 

А якщо батько (матір) дитини помер (ла)?

У такому разі зрозуміло, що згоди уже ніхто не надасть, але, перетинаючи кордон з дитиною, потрібно буде підтвердити цей факт свідоцтвом про смерть або його копією, посвідченою нотаріусом.

 

Чи потрібна згода на виїзд дитини, якщо батька чи матір позбавили батьківських прав?

Ні, але в разі якщо одного з батьків позбавили батьківських прав, то на кордоні потрібно показати нотаріально посвідчену копію рішення суду. Якщо ж батьківських прав позбавили і батька, і матір, то дитина може виїхати з України в супроводі опікуна чи піклувальника, прийомних батьків, батьків-вихователів або когось із них. А якщо дитина проживає в дитячому будинку чи інтернаті, то її повинна супроводжувати уповноважена особа, і згоду на це надає керівник закладу.

 

Як отримати згоду, якщо місце проживання другого з батьків не відоме?

Якщо батька або матір оголосили безвісти зниклим (-ою), і це можна підтвердити рішенням суду, то згоди не потрібно. Під час проходження паспортного контролю Ви просто показуєте копію такого рішення.

Якщо ж офіційно другого з батьків не визнано безвісно відсутнім, але ви не знаєте його місце перебування, то дозвіл на виїзд дитини можна отримати в суді.

 

Як отримати дозвіл на виїзд дитини за кордон у суді, знає адвокат із сімейних спорів. Маєте запитання – пишіть на lawyermalyk@gmail.com

або телефонуйте +38 096 109 76 08

 

У яких ще випадках згода на виїзд дитини не потрібна:

- якщо одного з батьків є недієздатним;

- якщо батько або матір заборгували аліменти більш як за 4 місяці;

- якщо у свідоцтві про народження дитини запису про батька немає;

- якщо дитина з інвалідністю або із захворюванням, визначеним в частині 5 ст. 157 Сімейного кодексу України, потребує лікування чи оздоровлення. Але в такому разі у вас має бути довідка про заборгованість аліментів і висновок лікарсько-консультативної комісії.

В усіх цих випадках на кордоні потрібно показати оригінали підтверджувальних документів або їхні нотаріально посвідчені копії.

 

Якщо між батьками був спір про те, з ким буде жити дитина після розлучення і суд визначив її місце проживання з матір’ю (батьком), то в такому разі мати (батько) може вивезти дитину за кордон без згоди другого з батьків, але не більше як на 1 місяць. Однак батька (матір) все одно потрібно повідомити про це рекомендованим листом, у якому треба зазначити країну, мету поїздки і її тривалість.

 

Що робити, якщо батько (мати) безпідставно не дає згоди на виїзд дитини за кордон?

Якщо жоден з перерахованих випадків не ваш, тоді отримати дозвіл можна в суді. Для цього потрібно підготувати позовну заяву, у якій надати переконливі аргументи, що поїздка відбудеться в інтересах дитини. Це може бути:

- візит до родичів (дідусь, бабуся, рідні дядько, тітка тощо), але треба письмове підтвердження, що ви з дитиною їдете саме до них;

- потреба в лікуванні дитини або оздоровленні;

- інше обґрунтоване бажання позивача виїхати з дитиною за кордон.

Також суду потрібно надати відомості про тривалість поїздки дитини, її місце перебування та докази відмови другого з батьків надати згоду на виїзд дитини.

 

До якого суду потрібно подавати позовну заяву?

Позовну заяву про надання дозволу на виїзд дитини за кордон без згоди другого з батьків потрібно подати до районного, районного в місті, міського або міськрайонного суду. За подання такої заяви необхідно сплатити судовий збір.

 

Як свідчить судова практика, шанси на успіх у таких справах є. А сформулювати доводи позовної заяви юридично правильно вам допоможе адвокат з сімейних спорів, який також вивчить обставини справи, роз’яснить, які документи потрібно надати, щоб підтвердити докази, викладені в позовній заяві, порахує розмір судового збору, захистить ваші інтереси в суді.