Зателефонувати

Залишіть контактні дані,

зателефоную та надам консультацію

*консультація платна

Стягнення аліментів з іноземця

Питання щодо утримання дитини гостро постає після розлучення. Зазвичай, дитина залишається проживати з матір’ю, а батько зобов’язаний сплачувати аліменти на неї. Проте не всі батьки сумлінні. Дехто намагається уникнути відповідальності й ухиляється від виплати аліментів. Зокрема, так думають і деякі чоловіки-іноземці, вважаючи, що на них не поширюються норми українського законодавства.

Але це не так. Громадянство іншої держави не перешкоджає реалізації права дитини на отримання аліментів. Стягнути аліменти з батька, що є громадянином іншої країни, цілком можливо. І перше, що вам потрібно знати в таких випадках – куди звертатися.

 

Куди звертатися?

Щоб отримати аліменти від іноземця не обов’язково звертатися до суду тієї країни, громадянином якої є батько дитини. Україна є країною-учасницею Конвенції про стягнення аліментів за кордоном, метою якої є спрощення процедури стягнення аліментів.

Тож якщо батько є громадянином країни-учасниці Конвенції, подати на аліменти ви можете в українському суді. Але якщо ж батько дитини є громадянином країни, яка не приєдналася до цієї Конвенції, тоді стягнути аліменти можна, подавши позов до іноземного суду.

 

Які країни є учасниками Конвенції про стягнення аліментів за кордоном?

Перелік цих країн, що приєдналися до Конвенції, ви можете знайти в Інструкції про виконання в Україні Конвенції про стягнення аліментів за кордоном.  Однак зауважу, що він може доповнюватися, коли нові держави приєднуватимуться до Конвенції.

 

Як стягнути аліменти з іноземця в українському суді?

Отже, якщо батько дитини є громадянином однієї з країн-учасниць Конвенції, ви звертаєтеся з позовом до міського, міськрайонного чи районного суду або за місцем проживання відповідача (тобто батька дитини), або за вашим місцем проживання.

До позовної заяви потрібно буде додати копії свідоцтва про народження дитини, свідоцтва про розірвання шлюбу й паспорта.

Також потрібно буде надати інформацію про місце проживання відповідача в Україні чи за кордоном та довідку про його дохід. Однак якщо таку довідку отримати неможливо, тоді суду потрібно надати відомості про попередні суми доходу батька дитини, посаду яку він обіймає, і приблизну заробітну плату.

Тобто якщо батько-іноземець проживає й працює в Україні, ви надаєте орієнтовну інформацію про його заробітну плату, яку платять на такій же посаді в Україні. Якщо ж він проживає в іншій країні – ту заробітну плату, яку платять в тій країні.

Адвокат по аліментам у Вінниці

Чи потрібно сплачувати судовий збір?

Ні, за подання позовної заяви про стягнення аліментів з іноземця судовий збір сплачувати не потрібно.

 

Як визначити розмір аліментів?

Розглядаючи справи про стягнення аліментів з іноземних громадян, українські суди керуються нормами законодавства України та нормами міжнародних договорів. У деяких країнах аліменти можна стягнути лише у фіксованому розмірі, тому в позовній заяві рекомендую вказувати розмір аліментів не в частці від доходу, а в твердій грошовій формі. Проте в кожному випадку це питання потребує глибшого вивчення, а тому як краще вказати розмір аліментів, дізнайтеся на консультації в адвоката з сімейних спорів.

 

сімейний адвокат юрист вінницяВаш адвокат у Вінниці Олександр Малик

Отримати правову допомогу: +38 (096) 109 76 08

 

Як виконати рішення суду, якщо батько дитини перебуває за кордоном?

Після того, як суд ухвалить рішення й воно набере чинності, вам потрібно подати заяву та клопотання про визнання та виконання рішення про стягнення аліментів на підставі Конвенції про стягнення аліментів за кордоном.

Заяву та клопотання потрібно оформити за формою, яка міститься в Інструкції про виконання в Україні Конвенції про стягнення аліментів за кордоном.

Далі ці документи разом із копією рішення суду,  довідкою  про часткове виконання або невиконання рішення на території України, фотокарткою стягувача та іншими документами мають бути перекладені на мову країни, у якій буде виконане рішення українського суду й передані до Міністерства юстиції України.

Наприклад, якщо батько вашої дитини проживає в Туреччині, то ви звертаєтеся до Міністерства юстиції України або до його територіального управління у вашій області, і це звернення пересилають до Міністерства юстиції Туреччини для виконання рішення суду.

 

Як стягнути аліменти на дитину в іноземному суді?

Якщо батько вашої дитини є громадянином країни, що не приєдналася до Конвенції, ви маєте право стягнути аліменти в іноземному суді. Але щоб подати позов, їхати за кордон не потрібно. Знову ж таки, це можна зробити через Мін’юст.

Ви подаєте звернення про вирішення питання про стягнення аліментів на підставі Конвенції про стягнення аліментів за кордоном і заяву про стягнення аліментів на підставі Конвенції про стягнення аліментів за кордоном. До заяви додаєте:

  • засвідчену копію свідоцтва про народження дитини;
  • власне фото;
  • нотаріально засвідчену довіреність, яка уповноважує орган тієї країни діяти від вашого імені;
  • інші документи, наприклад: про фінансовий стан відповідача, його місце перебування тощо.

Усі документи мають бути перекладені на мову тієї країни, у якій буде відбуватися процедура стягнення аліментів. Далі Мін’юст зобов’язаний протягом 1 місяця з дня реєстрації документів, які ви подали, переслати їх до компетентних органів країни, у якій перебуває батько дитини.

Але звертаю вашу увагу на те, що процес стягнення аліментів в іншій країні досить тривалий. Тому готуйтеся, що швидкого результату не буде. Інформацію про хід розгляду справи й результат ви можете дізнатися в територіальному управлінні Мін’юсту за місцем проживання.

Не знайшли відповіді на своє запитання? Бажаєте проконсультуватися з сімейним юристом? Залишайте повідомлення на lawyermalyk@gmail.com або телефонуйте +38 (096) 109 76 08.