Зателефонувати

Залишіть контактні дані,

зателефоную та надам консультацію

*консультація платна

Штрафи за порушення вимог карантину

оскаржити штрафА якщо без маски зайду в магазин, я отримаю штраф? А якщо буду йти вулицею без документів, що посвідчують особу? А якщо допущу до роботи невакцинованого працівника? А якщо в салоні мого автобуса буде більше пасажирів, ніж місць для сидіння?

Ці та інші подібні питання часто виникають у громадян, оскільки за порушення карантинних обмежень передбачено відповідальність.

 

За що можуть притягнути до відповідальності?

Вичерпного переліку порушень карантину немає. Залежно від рівня епіднебезпеки цей перелік може розширюватися або скорочуватися, а протиепідемічні правила та норми – доповнюватися або скасовуватися.

Наприклад, вас можуть притягнути до відповідальності за перебування в громадських місцях без надітих масок / респіраторів. Якщо в області встановлено червоний рівень, то штраф можна отримати за приймання відвідувачів у закладах громадського харчування, за проїзд чи перевезення пасажирів транспортом міжобласного сполучення без наявності у пасажира відповідного документа (сертифікат вакцинації, сертифікат про одужання, негативний тест) тощо.

Щоб не потрапити в поле зору працівників поліції, завжди переглядайте актуальну інформацію Міністерства охорони здоров’я щодо карантинних заходів, а також ознайомтеся з рішеннями органів місцевого самоврядування, адже обмеження в одній області можуть суттєво відрізнятися від обмежень в іншій.

 

Адвокат у справах про адміністративні правопорушення

Олександр Малик. + 38 096 109 76 08

Розповім, як уникнути штрафу.

Допоможу захистити ваші права.

 

Яка відповідальність загрожує за порушення карантину?

Із впровадженням карантину Кодекс України про адміністративні правопорушення доповнили статтею 44-3 «Порушення правил щодо карантину людей».

Якщо ви порушили санітарно-гігієнічні, санітарно-протиепідемічні правила й норми, передбачені Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", інші акти законодавства, а також рішення органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами вам як фізичній особі загрожує штраф від 17 000 до 34 000 грн, а як посадовій особі – від 34 000 до 170 000 грн.

За перебування в громадських місцях без вдягнутих засобів індивідуального захисту вас можуть притягнути до відповідальності й накласти штраф від 170 до 255 грн.

 

Чи є кримінальна відповідальність за порушення карантину?

Так, є. Вас може бути притягнуто до кримінальної відповідальності за ст. 325 ККУ, якщо правила та норми щодо запобігання COVID-19, які ви порушили, спричинили або завідомо могли спричинити його поширення. За таке правопорушення загрожує штраф від 17 000 до 51 000 грн або арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до трьох років, або позбавлення волі на той же строк.

А якщо ви порушили карантинні правила та норми, і це призвело до загибелі людей чи інших тяжких наслідків, то такі дії караються позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років.

 

Що робити, якщо на мене склали адмінпротокол про порушення карантину?

Передусім не панікувати. Зрозумійте: протокол не дорівнює штрафу. Працівник поліції лише складає протокол, а питання щодо накладення на вас штрафу розглядає суд. Тобто протокол разом з іншими матеріалами справи спочатку відправлять до суду, і тільки після цього суд розглядатиме справу про адміністративне правопорушення.

Якщо ви не погоджуєтеся з діями поліції, вважаєте протокол безпідставним, у жодному разі не сперечайтеся й не ображайте працівника поліції. Так ви лише нашкодите собі. Пам’ятайте, що в протоколі ви маєте право письмово викласти свої пояснення, зауваження, що стосуються обставин, за які вас притягають до відповідальності.

Досить часто суди закривають справи про адміністративні правопорушення через те, що в протоколах допущено помилки, або з них взагалі неможливо встановити наявність складу правопорушення тощо.

До речі, за відсутність надітої маски чи респіратора в громадському місці працівники поліції складають не протокол, а постанову. До суду таку постанову не відправляють. Але якщо ви не погоджуєтеся з нею, то можете її оскаржити до суду протягом 10 днів.

Якщо стосовно вас склали протокол або прийняли постанову про адміністративне правопорушення, зверніться по допомогу до адвоката. Шанси на успіх у таких справах є. Розповім про успішний захист свого клієнта, якого притягнуто до відповідальності за порушення карантину.

 

КЕЙС:

До мене звернувся клієнт – водій маршрутного таксі, стосовно якого складено протокол про адміністративне правопорушення. Його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1. ст. 44-3 КУпАП, оскільки він, керуючи автобусом «Богдан», перевозив більше пасажирів, ніж обладнано місць для сидіння, чим порушив вимоги пп. 8 п. 2-2 постанови Кабінету Міністрів України № 1236.

Постановою суду І інстанції його визнано винним у вчиненні правопорушення та застосовано адміністративне стягнення – штраф у розмірі 17000 грн.

Я запропонував клієнту подати апеляційну скаргу та просити суд скасувати постанову й звільнити його від адміністративної відповідальності.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що чинне законодавство не передбачає жодного ефективного правового інструменту для дотримання водієм заборони, передбаченої пп. 8 п. 2-2 постанови Кабінету Міністрів України № 1236. Водій не має права силовими методами перешкодити особі зайти в салон автобуса, як і не має права припинити виконання рейса.

Відеозапис події, який долучено до матеріалів справи, зроблено не з бодикамери працівника поліції. Фрагмент відео має погану якість і з нього неможливо встановити дату, час та місце проведення відеозйомки, а також неможливо встановити, яка кількість пасажирів була в той момент у салоні автобуса.

Враховуючи ці обставини, я просив суд задовольнити апеляційну скаргу свого клієнта.

Апеляційний суд під час розгляду справи встановив, що матеріали справи, зокрема й протокол про адміністративне правопорушення, не містять відомостей щодо технічної характеристики автобуса «Богдан», а тому суд не має можливості встановити, що водій перевозив більше пасажирів ніж обладнано місць для сидіння. Отже, протокол про адміністративне правопорушення не може бути доказом вини водія.

Відповідно до ч. 3 ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях, і усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Відповідно до рішень Європейського суду з прав людини («Малофеєв проти Росії», «Карелін проти Росії»), у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу. У такому випадку справа про адміністративне правопорушення має бути закрита у зв`язку з відсутністю складу правопорушення.

Оскільки обставини, що викладені у протоколі про адміністративне правопорушення, не відображають усіх ознак складу правопорушення, то апеляційний суд ухвалив рішення скасувати постанову суду І інстанції про притягнення мого клієнта до адміністративної відповідальності, провадження у справі закрити за відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 44-3 КУпАП.

 

Притягнули до відповідальності за порушення карантину?

Не зволікайте. Телефонуйте + 38 096 109 76 08

Ваш адвокат у Вінниці Олександр Малик