Зателефонувати

Залишіть контактні дані,

зателефоную та надам консультацію

*консультація платна

Укладення договору дарування: доцільність, процедура, наслідки

Ви хочете подарувати квартиру, будинок чи земельну ділянку близькій людині? Тоді вам потрібно укласти договір дарування. У чому особливості цього договору, коли його доцільно укладати та як його швидко оформити, розповім вам у цій статті.

 

Адвокат з цивільних спорів у Вінниці

Олександр Малик

Потрібна юридична консультація –

телефонуйте + 38 096 109 76 08

 

Чим договір дарування відрізняється від заповіту й договору довічного утримання?

Часто люди не розуміють різниці між цими правочинами, а тому виникають труднощі, у який спосіб доцільніше й безпечніше передати своє майно.

Договір дарування (дарча) – це угода, відповідно до якої дарувальник безоплатно передає іншій особі певне майно. Право власності на це майно обдарована особа набуває одразу, тобто за життя дарувальника.

Заповіт – це особисте розпорядження людини на випадок її смерті. Заповідач визначає одного чи кількох спадкоємців, яким передає майно, але набути право власності на нього спадкоємці зможуть лише після смерті заповідача.

Договір довічного утримання – це угода, відповідно до якої особа (відчужувач) передає іншій особі (набувачу) певне рухоме чи нерухоме майно, а набувач зобов’язується утримувати відчужувача до його смерті. Зазвичай, договір довічного утримання укладають одинокі люди похилого віку не з родичами.

Спільна риса для цих трьох документів – перехід права власності на майно від однієї особи до іншої. Відмінність же полягає в тому, коли саме це право переходить новому власникові.

 

Що потрібно знати перед тим, як укласти договір дарування?

Якщо ви хочете подарувати щось зі свого нерухомого майна рідній людині, то просто подарувати не достатньо. Це не матиме юридичної сили. Тому договір дарування обов’язково має бути укладеним письмово, і його має посвідчити нотаріус.

Крім того, ви маєте усвідомити, що для вас як дарувальника жодної матеріальної вигоди з цього договору немає. Ви передаєте майно безоплатно й не можете вимагати нічого за це взамін. Тому якщо ви все ж таки хочете зобов’язати особу, якій передаєте майно, вчинити якусь дію щодо вас, то вам слід укласти інший вид договору або ж заповіт.

Укласти дарчу можна в приватного чи державного нотаріуса за місцем розташування нерухомого майна або за місцем реєстрації дарувальника чи обдаровуваного. Договір дарування має бути обов’язково зареєстрований у Державному реєстрі прав на нерухоме майно. Тільки тоді право власності законно переходить іншій особі. Договір дарування, не зареєстрований у цьому реєстрі, є нечинним.

        

Яка процедура оформлення дарчої?

Оскільки договір дарування є двосторонньою угодою, то під час його укладення мають бути присутніми обидві сторони. Оформити дарчу можна всього за 4 кроки.

  1. Спочатку ви приходите на консультацію до нотаріуса й отримуєте перелік документів, як потрібно надати для оформлення договору.
  2. Нотаріус перевіряє справжність документів, а також перевіряє, чи раптом це майно не арештоване.
  3. Далі нотаріус готує договір дарування, і ви його підписуєте.
  4. Останній крок – отримання витягу з Реєстру прав на нерухоме майно. З цього моменту право власності переходить обдаровуваному.

 

Чи можна розірвати договір дарування?

У Цивільному кодексі України передбачено й процедуру розірвання дарчої. Якщо особа, якій дарувальник передав у власність майно, вчинила злочин проти нього або членів його сім’ї, дарувальник має право вимагати розірвати договір дарування.

Також дарувальник може розірвати договір, якщо він передав у подарунок річ, що становить культурну цінність, а обдаровуваний недбало ставився до неї, внаслідок чого її пошкоджено.

Якщо розірвання дарчої відбувається за згодою сторін, то розірвати її можна в нотаріуса, якщо ж ні – у судовому порядку. Але дарувальникові треба пам’ятати, що для цієї процедури статтею 728 Цивільного кодексу України встановлено строк позовної давності – 1 рік. У випадку розірвання дарчої обдаровуваний зобов’язаний повернути майно в натурі (тобто не грошима).

Обдаровуваний, до речі, теж має право відмовитися від подарунка.

Як розірвати договір – запитайте в адвоката з цивільних спорів. Він допоможе розірвати договір дарування без нервів і зайвих клопотів.

 

Ваш адвокат Олександр Малик.

Напишіть мені про свою проблему на lawyermalyk@gmail.com,

і я допоможу знайти вихід з вашої ситуації

 

Чи можна визнати договір дарування нечинним?

Визнати договір дарування нечинним доволі не просто. Річ у тім, що волевиявлення учасників правочину має бути вільним і відповідати їхній внутрішній волі. Проте якщо такий договір укладено не в письмовій формі або ж під примусом, внаслідок обману чи якщо одна зі сторін цього договору на момент вчинення правочину не усвідомлювала своїх дій, тоді такий договір можна визнати нечинним.

        

Чи підлягає поділу майно, отримане за договором дарування?

Ні. це вже ваше майно, і поділити його неможливо. Тобто таке майно, навіть якщо ви набули його, перебуваючи у шлюбі, все одно не є спільною власністю подружжя. І якщо ви розлучаєтеся, то другий з подружжя не має права претендувати на його частку.

 

Чи можна за договором дарування передати майно неповнолітньому?

Так, але під час процедури має бути присутній хтось із батьків чи опікун дитини. У самому договорі можна визначити дату, з якої особа набуває права власності на майно й зможе розпоряджатися нею. Тобто це не обов’язково має бути одразу.

 

Скільки коштує укласти договір дарування?

Оформити дарчу – процедура не дешева. І вартість її залежить від того, кому ви збираєтеся подарувати своє майно. Адже у вартість укладення договору входять нотаріальні послуги, витрати на експертну оцінку нерухомості й податки.

Якщо ви даруєте майно своїй дитині, батькові / матері, чоловікові / дружині або ж братові, сестрі, онукові, бабі / діду, то в такому разі сплачувати податки не потрібно, як і не потрібно проводити експертну оцінку нерухомості. Тобто ви витрачаєте гроші лише на послуги нотаріуса. А також вам потрібно оплатити внесення договору до Реєстру речових прав на нерухоме майно.

Якщо ж ви даруєте своє майно далекому родичеві або ж людині, що не є вам родичкою, то, крім витрат на нотаріуса, потрібно сплатити податок, який становить 5% + військовий збір – 1,5%. У такому разі вам доведеться здійснити ще й оцінку нерухомого майна.

Є запитання щодо нюансів оформлення договору дарування? Потрібна кваліфікована правова допомога щодо його розірвання? Приходьте на консультацію, попередньо записавшись за номером: 096 109 76 08. Розберусь у вашій справі. Допоможу розв’язати складні юридичні питання.