Зателефонувати

Залишіть контактні дані,

зателефоную та надам консультацію

*консультація платна

Поради з безпечної оренди житла

Шахрайство під час оренди житла – явище поширене, і від нього ніхто не застрахований. Як не потрапити на гачок шахраїв, зберегти свої кошти та на що звернути увагу, підписуючи договір оренди – про все це далі.

 

АдвокатАдвокат з нерухомості Олександр Малик

Телефонуйте: + 38 096 109 76 08

Консультую, надаю юридичну допомогу, захищаю права та інтереси

 

 

Популярні схеми обману

  1. Так зване бронювання. Ця афера полягає в тому, що, наприклад, одна й та ж квартира одразу здається кільком людям. Ви телефонуєте за оголошенням, і вам говорять, що на цю квартиру ще є охочі, а отже, щоб забронювати її за собою, потрібно внести передоплату. Після того, як ви переказуєте кошти, шахрай не виходить на зв'язок. Ця ж схема працює, коли вам пропонують орендувати житло на довгий термін і заплатити на рік вперед.

Як уберегтися? Не поспішайте й не будьте довірливими. За жодних обставин не переказуйте гроші невідомим особам, інакше ризикуєте втратити кошти й так не побачити квартири.

 

  1. Вигадане житло. Ще одна схожа схема, коли ви вже домовляєтеся оглянути житло, але раптом вам телефонує орендодавець і повідомляє, що у нього сталася якась проблема, приїхати він не може й просить вас допомогти йому, а для цього потрібно скинути гроші на картку. Звучить підозріло. Щойно ви відправите кошти, орендодавець зникне.

Як уберегтися? Коли вам розповідають якусь вигадану історію про страшну проблему, у вас хочуть викликати жаль, співчуття, приглушити вашу свідомість. Зупиніться й подумайте: «А чому ви маєте допомагати незнайомій людині, навіть якщо у неї щось сталося, тип паче переказувати кошти?»

Якщо ви хочете перевірити, чи справді в орендодавця щось сталося, запропонуйте перенести огляд помешкання на інший день. Швидше за все він відмовиться це зробити, бо насправді пропонованого вам житла не існує.

 

  1. Низька вартість. Ви натрапили на оголошення, що в районі здається в оренду квартира з хорошим ремонтом, зі зручним розташуванням, переглянули фото, вас все влаштовує, але ви розумієте, що ціна оренди занижена. Це вас і має занепокоїти. Зазвичай, за такою схемою працюють шахраї.

Як уберегтися? Якщо не знаєте середньої вартості оренди житла в районі чи в місті, перегляньте інші оголошення, не полінуйтеся – зателефонуйте, дізнайтеся. Пам’ятайте, що скупий платить двічі.

 

  1. Несправжні власники. Ця схема обману полягає в тому, що вам пропонують укласти угоду оренди з людьми, які не є власниками житла. А справжні власники можуть і не здогадуватися, що їхнє житло хтось здає в оренду.

Як уберегтися? Завжди перевіряйте інформацію про власника помешкання. Попросіть переглянути документи на житло: свідоцтво про право власності, технічний паспорт БТІ, квитанції про оплату комунальних послуг тощо. Також попросіть подивитися фото власника в паспорті чи в посвідченні водія. Якщо перед вами буде шахрай, то він відмовиться це робити.

 

  1. Інформаційне агентство. В Україні є інформаційні агентства, які розміщують оголошення з вигідними пропозиціями оренди житла й пропонують свої послуги щодо об’єктів нерухомості. Вони запропонують вам укласти з ними договір, після підписання якого ви отримаєте список адрес з можливими варіантами оренди помешкання. Але насправді виявиться, що ці помешкання або здавалися дуже давно або не здаються взагалі. Якщо ви вимагатимете у таких агентств пояснень, то їхні працівники скажуть вам, що надали вам інформацію, і не відповідають за її актуальність.

Згідно з чинним законодавством, діяльність інформаційних агентств не заборонена і шахрайством не є, тому довести, що вас ввели в оману досить складно, адже ви підписали договір, а отже, погодилися на його умови.

Як уберегтися? Не співпрацюйте з інформаційними агентствами взагалі, а якщо й співпрацюєте, то уважно читайте текст договору, який ви підписуєте. Маєте сумніви – проконсультуйтеся з юристом.

Звісно, перерахувати всі шахрайські схеми неможливо. До того ж аферисти можуть вигадувати й нові. Тому будьте пильні й завжди перевіряйте всі підозри.

 

На що ще звернути увагу, орендуючи житло?

  • Фото. Шукаєте оголошення про оренду житла в інтернеті, зверніть увагу на фото помешкання, добре розгляньте їх. Особливо вас мають насторожити надто ідеальні фото, або фото різного розміру, або розбіжності на двох фото однієї й тієї ж кімнати тощо. Перевірити справжність фото ви можете, натиснувши правою кнопкою миші на світлину й вибрати «Знайти в Google». Якщо ви знайдете ці ж фото в оголошеннях з інших міст чи навіть країн, то це фейк.
  • Обліковий запис. Часто на сайтах оголошень шахраї постійно створюють нові облікові записи, тому що попередні потрапляють у чорний список. Тому дивіться на дату створення облікового запису й дату публікації оголошення, читайте відгуки тощо. Звісно, щойно створене оголошення чи обліковий запис не завжди = шахрай, але переконатися в цьому не зайве.
  • Відомості про об’єкт оренди. Вимагайте якомога більше деталей від власника оголошення про помешкання: просіть вказати точну адресу, попросіть надіслати у месенджер свіжі фото квартири чи будинку, запитайте, чи є поруч магазин, аптека, зупинка громадського транспорту, дитячий майданчик. Якщо перед вами шахрай, то він не зможе цього зробити.

 

Що робити, якщо став жертвою шахраїв?                                                   

Є кілька варіантів щодо ваших дій. Усе залежить, наскільки серйозною є ситуація, у яку ви потрапили. У будь-якому разі раджу звернутися до адвоката з нерухомості. Часто шахраї відчувають свою безкарність, тому що сподіваються на вашу необізнаність. Проте достатньо натякнути на адвоката й пригрозити судовою тяганиною, і конфлікт можна вирішити.

Також рекомендую звернутися із заявою про злочин у поліцію. Довести факт шахрайства доволі не просто, але повідомити про це правоохоронні органи потрібно, адже їхнє завдання запобігати таким злочинам.

Якщо втрачені кошти повернути не вдасться, звертайтеся до суду з позовом проти шахраїв і вимагайте стягнути матеріальні збитки. І в такому разі вам у пригоді стане адвокат, адже він добре знає, як сформулювати позовні вимоги так, щоб суд ухвалив рішення на вашу користь.

Будьте наполегливими. Якщо ви натрапили на аферистів, не здавайтеся. Розкажіть про свою ситуацію в ЗМІ, у соцмережах. Якщо справа набуде розголосу, у вас буде більше шансів повернути гроші, а також допоможе іншим людям не стати жертвами шахраїв.

 

Маєте питання щодо оренди нерухомості?

Адвокат у Вінниці Олександр Малик

Записуйтеся на консультацію за номером: + 38 096 109 76 08

або пишіть на lawyermalyk@gmail.com