Зателефонувати

Залишіть контактні дані,

зателефоную та надам консультацію

*консультація платна

Поділ майна подружжя без суду

Як мирно поділити майно подружжя

Поділ майна подружжя

Розлучення та поділ майна – це складний процес, адже кожен з подружжя хоче, щоб майно було поділено справедливо. А досягти згоди в цьому питанні вдається не завжди.

Проте розв’язувати це питання у суді не обов’язково. Є дієві способи здійснити поділ майна колишнього подружжя мирно й уникнути зайвих непорозумінь, конфліктів та судових витрат.

 

Поділ майна за домовленістю

Відповідно до статті 60 Сімейного кодексу України, будь-яке майно, набуте подружжям за час шлюбу, є спільним, а отже, підлягає поділу. Ви можете домовитися між собою про порядок використання майна, яким володієте на праві спільної сумісної власності як під час шлюбу, так і після його розірвання. Проте такий варіант підходить вам, якщо у вашій спільній сумісній власності немає нерухомості чи бізнесу.

Поділ майна за шлюбним договором

Найкращий варіант, якщо ви, укладаючи шлюб, оформили шлюбний договір. Зазвичай, у нашій країні цей документ ігнорують, вважаючи його таким, що суперечить нормам моралі, адже шлюб має будуватися на коханні й довірі. У більшості він чомусь асоціюється з меркантильністю. Та коли справа доходить до розлучення й виникає потреба поділити майно, саме цей документ може стати вам у пригоді.

Шлюбний договір – це передусім документ, який дозволяє розв’язувати спірні сімейні питання, зокрема й щодо майна. Шлюбний договір дозволяє змінювати правила, визначені Сімейним кодексом України.

У статті 97 Сімейного кодексу України зазначено, що в шлюбному договорі ви вдвох самостійно визначаєте, як будете розпоряджатися тим чи тим майном. Тому що за нормами Сімейного кодексу України, усе майно, набуте подружжям у шлюбі належить до спільної власності. А в шлюбному договорі ви можете відійти від цих норм і самостійно домовитися, яке майно буде вашою спільною власністю, а яке особистою приватною власністю, незалежно від того, що набуто його під час шлюбу. Також у шлюбному договорі ви можете прописати порядок поділу майна у разі розлучення.

Наявність шлюбного договору значно полегшує процес поділу майна після розлучення, адже ви вже попередньо домовляєтеся про те, хто чим володіє і що кому дістанеться, а отже, убезпечуєте себе від судової тяганини й неприємних наслідків.

Однак укладення шлюбного договору – не обов’язок, а взаємне волевиявлення подружжя. Тому якщо ви шлюбного договору не укладали, але хочете поділити майно, не звертаючись до суду, тоді єдиний вихід – укласти договір про поділ майна.

         

Договір про поділ майна

Якщо ви припиняєте шлюбні стосунки, розділити майно мирним шляхом можна за допомогою договору про поділ майна. Причому укладати такий договір можна як під час перебування у шлюбі, так і після розлучення. А ще хороша новина для тих, хто офіційно не зареєстрував шлюб. Такі пари теж мають право розділити майно, набуте за час спільного проживання, уклавши договір про поділ майна. Цей документ дозволяє розподілити майно між чоловіком та дружиною, і після цього спільна власність припиняється. У такого способу поділу майна є чимало переваг.

         

Переваги договору про поділ майна

  • Можливість поділити спільне майно не порівну. Відповідно до Сімейного кодексу України, частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором. А якщо ви укладаєте договір про поділ майна, то можете самостійно визначити частку кожного з подружжя, причому це не обов’язково має бути рівна частина. Також можете прописати, кому перейде нерухоме майно після розірвання шлюбу.
  • Економія часу та грошей. Розподіл майна подружжя в судовому порядку – процес не швидкий. У деяких випадках він може тривати роками. Договір економить час на судову тяганину, а його оформлення коштує дешевше, адже укладаючи договір, ви витрачаєте гроші лише на послуги нотаріуса. За посвідчення договору поділу майна вам потрібно сплатити держмито в розмірі 1 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, незалежно від вартості, зазначеної в договорі.
  • Збереження нормальних стосунків між колишнім подружжям. Розірвання шлюбу й поділ майна – процес емоційний. Судова тяганина лише загострює стосунки між колишніми чоловіком та дружиною. Крім цього, суд ухвалює рішення на користь когось одного, а інший з подружжя все одно залишиться невдоволеним результатом. Договір – це можливість налагодити діалог й дійти рішення, яке буде вигідне для обох.
  • Можливість поділити проблемне майно. Це стосується корпоративних прав, доходів від підприємницької діяльності, а також об’єктів, які неможливо поділити технічно – квартири, будинку, транспортного засобу тощо. Договір дозволяє швидко врегулювати ці питання, і вам не доведеться витрачати час на збирання доказів, хто на що має більше права й що кому дістанеться після розлучення.
  • Договір про поділ майна майже неможливо визнати нечинним. В Україні практично немає судової практики щодо визнання таких договорів нечинними. Коли ви укладаєте договір про поділ майна, це означає, що ви усвідомлюєте свої дії і добровільно погоджуєтеся на його умови. Якщо ви правильно уклали договір і його посвідчив нотаріус, то це знижує ризик оскарження його в суді.

                   

Як правильно укласти договір про поділ майна

Поділ майна

Якщо договір про поділ майна стосується нерухомості, то його має обов’язково посвідчити нотаріус. Проте на практиці будь-який договір про поділ майна подружжя, незалежно від того, стосується він нерухомого майна чи ні, має бути посвідчений нотаріусом.

Предметом такого договору може бути все майно, набуте подружжям за час перебування у шлюбі, або ж його частина. Укладаючи договір, потрібно встановити обсяг спільно набутого майна, його вартість та джерела придбання. Також варто прописати спосіб передавання та оформлення майна й строки передавання.

У договорі можна вказати умову, за якої один з подружжя зобов’язується  виплатити іншому компенсацію у разі, якщо майно буде поділено між подружжям не рівнозначно. Проте це необов’язкова умова.

 

Сімейна медіація як спосіб поділити майно мирним шляхом

Ще однією альтернативою поділу майна подружжя у суді є сімейна медіація. Розв’язати проблему поділу майна варто спробувати, якщо досягти домовленостей між чоловіком і дружиною добровільно не вдається.

Медіація – це позасудова процедура, під час якої за допомогою медіатора є можливість запобігти загостренню конфлікту або врегулювати його. Медіатор не стоїть на боці якоїсь зі сторін конфлікту, а намагається налагодити діалог між учасниками конфлікту та підштовхнути їх обрати той варіант, який би був прийнятний для обох сторін.

Якщо жодним з перелічених способів поділити спільне майно не вдається й домовитися неможливо, тоді подавайте позовну заяву про поділ майна до суду.

Рекомендації щодо того, як краще поділити спільне майно саме у вашому випадку, а також консультацію щодо правильності оформлення договору про поділ майна ви можете отримати в адвоката з сімейного права.

 

Телефонуйте +38 096 109 76 08.

Допоможу розібратися у вашій ситуації,

захищу ваше право на власність.

Адвокат у Вінниці Олександр Малик