Зателефонувати

Залишіть контактні дані,

зателефоную та надам консультацію

*консультація платна

Право на спадщину в цивільному шлюбі

Розподіл спадщиниЧи можна претендувати на спадщину, перебуваючи в неофіційному шлюбі

Особи, які проживають однією сім’ю, але не зареєстрували шлюб в органах РАЦСу не є в юридичному розумінні чоловіком і дружиною. А отже, між ними не виникають права та обов’язки подружжя.

Однак якщо пара живе в цивільному шлюбі досить довго й за цей час набуває спільного майна або якщо хтось із пари помирає, то виникають юридичні труднощі з розв’язання цих питань. Адже такі особи не є родичами.

Проте це зовсім не означає, що в цивільному шлюбі не можна претендувати на спадщину свого партнера. Але, щоб відповісти на питання, як саме, спершу розберімося з особливостями процедури спадкування.

 

Адвокат з цивільних спорів

Адвокат у Вінниці

Олександр Малик

Консультую з питань оформлення спадщини

в цивільному шлюбі

Телефонуйте: +38 096 109 76 08

 

 

Спадщина за заповітом і за законом

Є два способи оформити спадок: за заповітом і за законом. Найпростішим способом претендувати на спадщину в цивільному шлюбі є наявність заповіту.

Наприклад, якщо чоловік, що перебуває у цивільному шлюбі, склав заповіт, у якому добровільно визначив, що після його смерті все майно чи якась його частина дістанеться його цивільній дружині, то цивільна дружина має право успадкувати це майно.

Якщо заповіту складено не було або заповіт визнано судом нечинним, то процедура спадкування відбувається за законом.

Нагадаю, що є 5 черг спадкоємців за законом:

І черга – діти спадкодавця, зокрема ті, що зачаті за його життя, а народжені після смерті, а також чоловік / дружина та батьки померлого (померлої).

ІІ черга – рідні брати / сестри померлого (померлої), баба / дід і з боку батька, і з боку матері.

ІІІ черга – рідні дядько / тітка спадкодавця.

IV черга – особи, які проживали зі спадкодавцем як сім’я не менше п'яти років до моменту відкриття спадщини.

V черга – інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, а також утриманці, які не були членами сім'ї спадкодавця.

З цього можна зробити висновок, що чоловік та жінка, які живуть в цивільному шлюбі, є спадкоємцями IV черги і мають право претендувати на спадщину партнера / партнерки, але за умови, що проживали спільно зі спадкодавцем не менше 5 років.

Але насправді шансів отримати спадок від цивільного чоловіка / дружини за законом небагато. Річ у тім, що право на спадщину мають спадкоємці І черги, якщо таких немає – спадкоємці ІІ черги, якщо і таких немає – тоді ІІІ черги. Ну і аж потім ви.

Отже, теоретично ви маєте право претендувати на спадщину свого цивільного чоловіка / своєї цивільної дружини, але на практиці це не так легко зробити. Адже навіть якщо спадкоємців І–ІІІ черг немає, щоб отримати спадок, вам потрібно встановити факт спільного проживання однією сім’єю у суді. Якщо не цей факт, нотаріус відмовить вам у відкритті спадщини.

 

Як встановити факт спільного проживання однією сім’єю?

Щоб довести, що ви справді проживали з чоловіком / жінкою, хоч і не брали офіційний шлюб, вам потрібно звернутися із заявою в порядку окремого позовного провадження до районного, міського чи міськрайонного суду за місцем вашого проживання.

Окрім самої заяви, вам потрібно буде надати суду докази, які підтверджують спільне проживання з цивільним чоловіком / цивільною дружиною. Це може бути спільне харчування, спільний бюджет та витрати, спільний ремонт житла та спільні витрати на оплату комунальних послуг, наявність домовленостей про порядок користування житлом тощо.

Суд, ухвалюючи рішення про встановлення факту спільного проживання однією сім’єю бере до уваги покази свідків, документи, що підтверджують місце реєстрації  (фактичного проживання) чоловіка та жінки, спільні фото з певних подій, документи, що підтверджують придбання спільного майна (фіскальні чеки, договори купівлі-продажу, договори про відкриття банківського рахунку, депозитні договори тощо).

За подання такої заяви вам потрібно буде сплатити судовий збір у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що станом на 01.01.2022 становить 496,2 грн. 

 

Чи можна змінити черговість спадкування?

В окремих випадках, передбачених Цивільним кодексом України, можна змінити черговість спадкування. Це означає, що спадкоємець IV черги може отримати право на отримання спадщини на рівні зі спадкоємцями І черги.

Уявімо собі ситуацію, що ваш цивільний чоловік чи ваша цивільна дружина були безпорадному стані внаслідок тяжкої хвороби, старості чи інших обставин, а ви тривалий час доглядали за ним, матеріально забезпечували, всіляко допомагали йому /їй за життя. У такому разі ви маєте право звернутися до суду, і суд за наявності достатніх доказів, може ухвалити рішення про зміну черговості спадкування. Тоді ви зможете претендувати на спадщину разом зі спадкоємцями І черги.

Окрім судового, є ще й договірний порядок зміни черговості. Це означає, що ви можете укласти договір зі спадкоємцями тієї черги, яка має першочергове право на спадкування, і в такому разі зможете на рівні з ними претендувати на спадок.

Наприклад, у вас з цивільним чоловіком / цивільною дружиною є спільні діти. Вони є спадкоємцями І черги відповідно до закону, а тому першими претендують на спадщину. Натомість ви є спадкоємцями IV черги і спадку отримати не зможете. Але ви можете укласти зі своїми дітьми договір і в такому разі матимете право розділити спадкове майно між собою на рівних умовах.

 

Як бути зі спільно набутим майном, якщо цивільний чоловік чи цивільна дружина помирає?

Правовий статус майна, набутого особами в цивільному шлюбі, є таким самим, як і правовий статус майна подружжя, –  спільна сумісна власність. А отже, ви маєте право на його частку.

Якщо ви не укладали з цивільними чоловіком / цивільною дружиною жодних письмових договорів щодо права власності на спільно набуте майно, то за законом воно належить вам обом в рівних частинах.

Щоб виключити половину такого майна зі складу спадкового та визнати право власності на частку в спільній сумісній власності, вам потрібно звернутися до суду, встановити факт спільного проживання однією сім’єю, а далі суд має ухвалити рішення про виключення вашої половини майна, придбаного за час спільного проживання, зі складу спадкового та визнання за вами права власності на цю частку.

Отже, особи, які спільно проживають однією сім’єю мають право на спадщину свого партнера у разі його смерті, але відсутність зареєстрованого шлюбу спричинює чимало юридичних перешкод в оформленні такого спадку, а шлях до розв’язання цієї проблеми завжди пролягає через суд. Тому якщо ви проживаєте разом уже понад 5 років і не бажаєте офіційно оформлювати стосунки, рекомендую юридично врегулювати питання щодо належності майна між собою, щоб уникнути судової тяганини й неприємних наслідків.

Якщо ви хочете дізнатися, чи є у вас шанси успадкувати майно цивільного чоловіка / дружини після його смерті та як правильно це зробити – звертайтеся до адвоката з цивільних спорів. 

 

Ваш адвокат у Вінниці Олександр Малик

Допоможу розібратися в питаннях спадкування.

Захищу ваші права та інтереси.

Записатися на консультацію:  

+ 38 096 109 76 08