Зателефонувати

Залишіть контактні дані,

зателефоную та надам консультацію

*консультація платна

Права батька на дитину після розірвання шлюбу: що варто знати

19.07.2021

Дитяче питання постає майже перед усіма парами, які розлучаються. У будь-якому разі потрібно розуміти, що проживання батька окремо від дитини не звужує обсяг його прав та обов’язків. Проте на практиці деякі обмеження в реалізації батьківських прав усе ж трапляються.

 

Ваш адвокат з сімейних спорів у Вінниці Олександр Малик. Зв’яжіться зі мною за номером 096 109-76-08. Надам фахову консультацію. Допоможу розв’язати складні сімейні питання.

 

З ким залишається дитина після розлучення батьків?

Досі побутує стереотип, що суд надає пріоритет на проживання дитини з матір’ю. Це підкріплено правозастосовною практикою, за якої суд у більшості випадків віддає перевагу саме їй. Насправді батько має такі ж права на виховання дитини, як і матір, а тому під час розгляду справи суд повинен ґрунтовно вивчити всі обставини та подбати про комфортні умови для дитини.

Ухвалюючи рішення щодо проживання дитини з одним із батьків, суд діє в інтересах дитини і бере до уваги такі фактори, як виконання батьками своїх обов’язків щодо дитини, особиста прихильність, вік дитини, стан її здоров’я тощо.

Щоб дитина залишилася з батьком, у позовній заяві про розлучення потрібно надати переконливі аргументи про те, що проживання її з батьком буде сприятливішим для неї.

Якщо ж батько погоджується з тим, що дитина залишається з матір’ю, то він має безперешкодне право бачитись і спілкуватись з дитиною (крім випадків, передбачених законом) і зобов’язаний брати участь у її вихованні.

 

Як укласти мирову угоду щодо виховання дитини?

Найменш стресовий варіант вирішити сімейну суперечку щодо виховання дитини після розірвання шлюбу – укласти мирову угоду. Це можна зробити як усно, так і письмово. Усна угода доречна тоді, коли в розлученої пари збереглись дружні стосунки, повага й довіра один до одного. Однак така ситуація швидше виняток, ніж правило, а тому щоб уникнути зловживань батьківськими правами, краще укласти нотаріально посвідчену письмову угоду.

У ній колишнє подружжя може прописати умови спілкування батька з дитиною, зокрема домовитись про місце, час і тривалість зустрічей, види спільного дозвілля, визначити розмір аліментів.

Якщо досягти згоди мирним способом не вдається, потрібно звертатися до суду.

 

Поставити запитання адвокату: lawyermalyk@gmail.com

 

Як діяти, якщо матір умисно обмежує спілкування дитини з батьком?

Згідно з положеннями статті 157 Сімейного кодексу України, матір не має права перешкоджати батькові спілкуватися з дитиною та виховувати її.

Однак ситуація, коли навіть за наявності письмової угоди матір ігнорує усі домовленості, є типовою. У такому разі спір потрібно вирішувати через суд. Наприклад, можна підготувати позовну заяву про визначення умов спілкування батька з дитиною.

 

Чи можна заборонити батькові спілкуватися з дитиною?

Так, однак лише в тому випадку, коли таке спілкування завдає шкоди розвиткові дитини. Якщо батько веде аморальний спосіб життя (зловживає алкоголем, приймає наркотики, демонструє асоціальну поведінку тощо), суд може повністю або частково (наприклад, зустрічі з дитиною лише в присутності матері чи іншої особи) обмежити його контакти з дитиною.

 

Чи може батько забрати дитину у матері?

Так, суд за заявою батька може залишити дитину з ним, якщо:

  • матір дитини не має самостійного доходу, а отже, не може утримувати дитину;
  • зловживає спиртним чи наркотиками, а отже, своєю поведінкою може зашкодити дитині;
  • матір залишила дитину в небезпеці, чим створила реальну загрозу для її життя та здоров’я;
  • матір вчинила фізичне або психологічне насильство над дитиною;
  • є інші обставини, які мають істотне значення.

 

Отримати консультацію сімейного адвоката: 096 109 76 08

        

Правові наслідки відмови батька від спілкування з дитиною 

Юридично оформити офіційну відмову від спілкування з дитиною неможливо.

Однак батькові, який відмовляється від участі у вихованні дитини, потрібно знати, що небажання спілкуватися зі своєю дитиною має правові наслідки. Законодавець передбачає обов’язок повнолітньої дитини утримувати своїх батьків непрацездатного віку. Якщо в майбутньому батько, який не доглядав за дитиною, не забезпечував її розвиток чи ухилявся від сплати аліментів на неї, буде потребувати допомоги своєї дитини, то суд може відмовити йому в цьому, враховуючи невиконання ним батьківських обов’язків.

Єдине, що юридично врегульовано, це можливість позбавлення батьківських прав за заявою. Батько дитини має право подати заяву на позбавлення його батьківських прав. Але слід пам’ятати, що в такому разі батько втрачає всі права на дитину, але не обов’язки. Це означає, що він все одно повинен утримувати її до досягнення повноліття.

 

Про що ще слід знати батькові

Розірвання стосунків батька й матері дитини, незалежно від того, чи перебували вони в офіційному шлюбі, не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов'язків щодо дитини, тому що ці права обумовлені фактом походження дитини від батька й спорідненості, і не пов’язані з одруженням.

Отже, права батька на дитину не залежать від реєстрації шлюбу й зберігаються за ним після розлучення. Обмежити їх лише через відсутність офіційного шлюбу чи припинення спільного проживання з матір’ю дитини неможливо.