Зателефонувати

Залишіть контактні дані,

зателефоную та надам консультацію

*консультація платна

Визнання кредитного договору нечинним

Кредит – одна з найпопулярніших фінансових послуг. Перед тим, як його отримати, ви підписуєте кредитний договір, згідно з яким банк чи мікрофінансова організація надає вам гроші, а ви зобов’язуєтеся їх повернути та сплатити відсотки.

 

Що потрібно знати перед укладанням кредитного договору?

Де б ви не позичали гроші, кредитний договір має бути укладено в письмовій формі. Інакше він є нікчемним (ст. 1055 ЦК України). Якщо ви берете онлайн-кредит і підписуєте електронний договір електронним цифровим підписом, то він прирівнюється до письмової форми.

У договорі повинно бути чітко прописано розмір кредиту, відсоткову ставку, права та обов’язки сторін, строк дії договору, санкції за порушення умов та невиконання зобов’язання, реквізити сторін.

Завжди уважно читайте текст договору. Особливу увагу приділіть таким його пунктам, як зміна розміру відсоткової ставки, еквівалент зобов’язань в іноземній валюті, сукупна вартість кредиту тощо. Перед підписанням ви маєте право отримати копію договору для ознайомлення. Візьміть її й зверніться до юриста, щоб закрити всі незрозумілі питання.

 

Адвокат Олександр Малик. Допоможу захистити ваші права та інтереси у кредитних спорах. Записуйтесь на консультацію за номером + 38 096 109 76 08

Які підстави для визнання кредитного договору нечинним?

Визнати кредитний договір нечинним можливо лише за таких умов:

  • якщо позичальник є недієздатним;

  • якщо позичальника змусили укласти договір обманом або під тиском;

  • якщо укладений договір суперечить чинному законодавству.

 

А якщо кредитний договір уклала особа, яка не усвідомлювала своїх дій?

Будь-які правочини має право укладати лише дієздатна особа. Якщо кредит видано недієздатній особі, то він автоматично стає нікчемним, а отже, оскаржувати його в суді вже не потрібно.

Однак трапляються випадки, коли кредитний договір уклала дієздатна особа, але вона страждає психічним розладом і на момент його підписання не усвідомлювала значення своїх дій та/або не могла керувати ними. Якщо така особа подасть позов, суд може визнати кредитний договір нечинним. Але для цього потрібно обов’язково зібрати підтверджувальні медичні документи щодо психічного стану позичальника на час підписання договору та інші істотні докази.

 

Що робити, якщо кредит оформив неповнолітній?

Неповнолітні особи не мають права здійснювати правочини без згоди батьків. Якщо так сталось, то кредитний договір можна визнати нечинним, однак лише за умови, що його не було схвалено батьками (усиновлювачами).

Схваленим є такий договір, якщо батьки (опікуни), дізнавшись про нього, протягом одного місяця не заявили претензій іншій стороні.

Отже, якщо вашій дитині видали кредит без вашої згоди, не зволікайте: зверніться до адвоката, який підготує письмову претензію до установи, що оформила кредит неповнолітньому, та допоможе оскаржити договір.

Чи можна довести, що кредитний договір укладено під впливом обману або тиску?

Договір має бути укладено лише за добровільної згоди. Сторони мають однаково розуміти його умови, погоджуватися з ними й підкріпити це підписами. Наявність підпису свідчить про те, що ви не заперечували щодо умов договору на момент його укладання. Тому довести нечинність договору в такому випадку складно, але можливо. І зібрати докази вам може допомогти лише адвокат.

Згідно зі статтею 230 ЦК України, обманом можна вважати те, що сторона заперечила наявність обставин, які перешкоджають вчиненню правочину, або замовчувала їх.

Проте якщо ви не зрозуміли умови кредитного договору, це не означає, що вас обманюють, а тому визнати договір нечинним не вдасться. Краще не ризикуйте: перед підписанням проконсультуйтеся з адвокатом. Він роз’яснить вам його умови, помітить можливу неоднозначність у певних положеннях та попередить, якщо його складено з порушенням законодавства.

 

Маєте запитання щодо умов кредитного договору – пишіть на lawyermalyk@gmail.com

 

Що робити, якщо шахрай уклав кредитний договір на моє ім’я?

Непоодинокі випадки, коли особа стає жертвою кредитного шахрая. Зазвичай, про це вона дізнається, коли починають телефонувати колектори.

Якщо з вас вимагають повернути неіснуючу заборгованість, зверніться до організації, яка видала кредит, з вимогою надати завірені копії договору з датою, номером, реквізитами кредитора, а також копії документів, які підтверджують, що договір уклали саме ви. До звернення додайте докази, що коштів ви не отримували, та вимагайте кредитний договір скасувати.

Одночасно напишіть заяву в поліцію про вчинення шахрайства стосовно вас і подайте скаргу до Нацбанку України з вимогою провести перевірку організації, що видала кредит, та відібрати у неї пояснення. Якщо на вас оформлено онлайн-кредит, також зверніться в кіберполіцію.

Якщо це не допомагає, потрібно подавати позов до суду про визнання кредитного договору нечинним. Вашим помічником у цьому стане адвокат з кредитних спорів, який підготує документи та вибудує стратегію захисту в суді.

Коли факт шахрайства доведуть, вам потрібно буде вилучити запис про заборгованість з кредитної історії. І адвокат може підготувати за вас вимогу до Бюро кредитних історій.

А якщо кредитний договір суперечить чинному законодавству?

Кредитний договір має бути укладено відповідно до Цивільного кодексу України та інших актів цивільного законодавства. На практиці вкрай рідко трапляється так, що договір суперечить законодавству України. Однак можу бути так, що лише окремі частини договору суперечать нормам законів. У такому разі суд може визнати нечинними лише їх, але не договір у цілому.

Які правові наслідки визнання кредитного договору нечинним?

Якщо суд визнав ваш кредитний договір нечинним, то це означає, що сторони повинні повернути все, що отримали, під час його виконання. Розмір грошових коштів, які ви маєте повернути за договором, також визначає суд. Але в цю суму не може бути включено відсотки та інші нарахування. Водночас нечинними суд визнає і похідні зобов’язання.

Ви потрапили у скрутне становище й хочете визнати кредитний договір нечинним? Ваш адвокат з кредитних спорів Олександр Малик. Проконсультую. Спрогнозую шанси на успіх. Допоможу захистити ваші права в суді. Телефонуйте: + 38 096 109 76 08