Зателефонувати

Залишіть контактні дані,

зателефоную та надам консультацію

*консультація платна

Колишній чоловік (дружина) не платить аліменти: шляхи вирішення проблеми

картинка аліменти

Сьогодні досить актуальною залишається проблема несплати, визначених рішенням суду, коштів на утримання дитини (аліментів).

Батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття (ст.180 СК України).

Однак, не всі батьки добросовісно виконують дану норму права, а особливо після розлучення.

Тому найчастіше один із батьків, з яким залишається дитина, вимушений звертатись з позовом до суду. У такому випадку, кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються за рішенням суду у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина. Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів (ч.3 ст.181 СК України).

Отримати консультацію сімейного адвоката стосовно подання позову: 096 109-76-08

Що робити, якщо виникає заборгованість по сплаті аліментів?

Згідно з ч.1 ст.196 СК України, у разі виникнення заборгованості з вини особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти за рішенням суду або за домовленістю між батьками, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100 відсотків заборгованості.

У разі застосування до особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти за рішенням суду, заходів, передбачених частиною чотирнадцятою статті 71 Закону України "Про виконавче провадження", максимальний розмір пені повинен дорівнювати різниці між сумою заборгованості та розміром застосованих заходів примусового виконання, передбачених частиною чотирнадцятою статті 71 Закону України "Про виконавче провадження".

Варто пам’ятати! Неустойка не сплачується, якщо платник аліментів є неповнолітнім.

Таким чином, у разі невиплати аліментів з вини платника, одержувач аліментів має право звернутися до суду з позовною заявою про стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів.

Отримати детальніші роз’яснень адвоката з сімейних питань у Вінниці щодо подання позовної заяви до суду:  096 109-76-08

Про що варто пам’ятати боржнику у випадку несплати аліментів

Окрім цивільної відповідальності (виплата боржником неустойки (пені)), законодавством також визначається адміністративна та кримінальна відповідальність за несплату аліментів.

Негативні наслідки для боржника, які визначає адміністративна відповідальність:

Відповідно до статті 1831 КУпАП, боржнику за прострочення сплати аліментів загрожують суспільно корисні роботи.  Адміністративне стягнення накладається за рішенням суду після того як державний виконавець складає протокол про адміністративне правопорушення та надсилає його для розгляду до суду за місцезнаходженням виконавчої служби.

 

Крім того, за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, державний виконавець виносить вмотивовані постанови про встановлення:

 

А також, боржникові загрожує відмова та позбавлення права на субсидію.

Кримінальна відповідальність настає, відповідно до статті 164 КК України, у випадку злісного ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів), а також злісного ухилення батьків від утримання неповнолітніх або непрацездатних дітей, що перебувають на їх утриманні. Карається громадськими роботами на строк від вісімдесяти до ста двадцяти годин або арештом на строк до трьох місяців, або обмеженням волі на строк до двох років. Те саме діяння, вчинене особою, раніше судимою за дане кримінальне правопорушення, карається громадськими роботами на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин або арештом на строк від трьох до шести місяців, або обмеженням волі на строк від двох до трьох років.