Зателефонувати

Залишіть контактні дані,

зателефоную та надам консультацію

*консультація платна

Встановлення факту родинних стосунків

Нерідко трапляються ситуації, коли особі, щоб реалізувати свої законні права та інтереси, потрібно встановлювати факт родинних стосунків.

 

Які факти родинних стосунків можна встановити?

Факт батьківства (якщо чоловік помер і не перебував у шлюбі з матір’ю дитини, а запис про батька здійснено зі слів матері дитини).

Факт материнства (якщо жінка, яка вважала себе матір’ю дитини, померла, а запис про матір дитини здійснено за рішенням органу опіки й піклування).

Визнання батьківства (якщо дитина народилася не в шлюбі, і батько не подав заяву до РАЦСу про визнання себе батьком).

Визнання материнства (якщо на час народження дитини батьки дитини були невідомі, а запис про матір дитини здійснено за рішенням органу опіки й піклування).

Інші факти родинних стосунків, наприклад, зв'язок між бабою та онуком, між дядьком та племінником тощо (якщо документально підтвердити родинний зв'язок неможливо).

Адвокат з сімейного права

Олександр Малик

+38 096 109 76 08

 

Для чого потрібно встановлювати факт родинних стосунків?

родинні відносиниРодинні стосунки базуються на кровній спорідненості. Кровний зв'язок породжує юридичні наслідки. Це і право на спадщину, і право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника, і одержання компенсації, й аліменти тощо. Зазначені вище випадки, а також помилки у ваших документах чи в документах вашого родича або взагалі втрата документів перешкоджають вам у реалізації цих прав. У такому разі факт родинних стосунків потрібно доводити.

Як можна підтвердити родинні стосунки?

Встановити факт родинних стосунків можна лише через суд. Позасудового порядку розв’язання цього питання не існує.

А от юридичним колізіям, пов’язаним з розбіжностями в документах, можна запобігти. Для цього завжди перевіряйте свої документи на помилки. Отримали паспорт – перевірте, чи немає у ньому розбіжностей із свідоцтвом про народження. Або отримали свідоцтво про народження дитини, перегляньте, чи ваше ім’я, прізвище, по батькові записані так, як і у вашому паспорті. Це принципово важливо, адже, поки не пізно, помилку можна виправити в органах РАЦСу.

 

Який порядок встановлення факту родинних стосунків?

Щоб встановити факт родинних стосунків, вам потрібно подати заяву до міського, міськрайонного, районного чи районного в місті суду в порядку ст. 119 Цивільного процесуального кодексу України. У такій заяві обов’язково вкажіть таке:

  • факт, який ви просите встановити;
  • мету, з якою ви хочете його встановити;
  • причини, через які ви не можете одержати або відновити документи, що підтверджують цей факт;
  • довідку про неможливість заміни або поновлення документа, видану органом РАЦСу;
  • квитанцію про сплату судового збору (становить 0,2 відсотка прожиткового мінімуму для працездатних осіб).

Також ви можете надати інші докази (акти, автобіографії, сімейні фотографії, особові справи, рішення судів, погосподарські книги, виписки з домових книг та інші документи, які у собі містять відомості про родинні стосунки), пояснення свідків.

 

адвокатПотрібна консультація адвоката з сімейних питань?

Телефонуйте: + 38 096 109 76 08 або

залишайте повідомлення на lawyermalyk@gmail.com

Ваш адвокат Олександр Малик

 

Суд встановлює факт родинних стосунків у порядку окремого провадження. Це означає, що учасниками розгляду справи є не позивач і відповідач, а заявник і заінтересовані особи.

Суд відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо із вашої заяви випливає спір про право. Тобто, якщо ви маєте намір встановити такий факт з певною метою – наприклад, підтвердити своє право на нерухомість тощо.

Якщо суд виявить спір про право вже на етапі розгляду справи, то залишить вашу заяву без розгляду.

Суд має право розглядати такі справи лише коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки для заявника. Якщо суд виявить, що встановлення факту родинних стосунків не породжує юридичних наслідків, то відмовить вам у задоволенні заяви.

 

Що робити після того, як суд встановить факт родинних стосунків?

Ви отримаєте копію рішення суду про встановлення такого факту, що й буде підтвердженням родинного зв’язку. Це рішення дозволить вам реалізувати свої права та інтереси, наприклад, ви зможете вступити у спадщину, отримувати пенсію у зв’язку з втратою  годувальника, аліменти тощо.

Однак важливо розуміти, що рішення суду про встановлення факту родинних стосунків не дає право звертатися до органів РАЦСу з метою внесення змін, виправлень чи доповнень в документи. Це залишається незмінним. Натомість рішення суду дозволяє вам підтвердити факт родинних стосунків навіть за наявності помилок у документах.

 

Потрібна юридична допомога?

Телефонуйте + 38 096 109 76 08

Адвокат у Вінниці Олександр Малик