Зателефонувати

Залишіть контактні дані,

зателефоную та надам консультацію

*консультація платна

Відмова у видачі свідоцтва про право на спадщину

оформлення спадщиниОформлення спадщини завершується отриманням свідоцтва. Цей документ засвідчує перехід права власності на майно спадкодавця до спадкоємців.

Щоб отримати таке свідоцтво, вам потрібно подати письмову заяву до нотаріуса, а якщо в сільських населених пунктах – до посадової особи органу місцевого самоврядування, яку уповноважено вчиняти нотаріальні дії.

Далі нотаріус чи уповноважена особа перевіряє:

  • факт смерті спадкодавця;
  • час і місце відкриття спадщини;
  • наявність заповіту (якщо спадкування відбувається за заповітом);
  • наявність підстав в особи, яка подала заяву, на видачу свідоцтва про спадщину (якщо спадкування відбувається за законом);
  • склад спадкового майна.

Також нотаріус перевіряє, чи немає осіб, які мають право на обов’язкову частку в спадщині. І лише після усіх цих дій і відсутності перешкод ви отримаєте свідоцтво про право на спадщину.

Важливо те, що такий документ ви можете отримати лише за умови, якщо прийняли спадщину, тобто якщо протягом 6 місяців з моменту смерті спадкодавця або визнання його померлим звернулися до нотаріуса й особисто подали заяву про прийняття спадщини.

А от видача свідоцтва про право на спадщину не обмежена в часі. Тобто ви можете отримати свідоцтво будь-коли. І навіть якщо ви прийняли спадщину, але не звернулися по свідоцтво, ви все одно маєте право на спадщину.

 

Чому нотаріус може затримати видачу свідоцтва про право на спадщину?

Нотаріус має видати свідоцтво про право на спадщину після того, як мине 6 місяців з моменту смерті спадкодавця або оголошення його померлим. Однак видачу свідоцтва може бути відкладено, якщо нотаріусові:

  • потрібно отримати певні відомості або документи від фізичних чи юридичних осіб;
  • потрібно отримати згоду заінтересованих осіб на подання спадкоємцем, який пропустив строк, заяви про прийняття спадщини.

Однак якщо нотаріус відкладає видачу вам свідоцтва з необґрунтованих причин, то краще зверніться на консультацію до адвоката й з’ясуйте, чи є такі дії нотаріуса законними.

 

адвокатАдвокат зі спадкових спорів у Вінниці

Олександр Малик

Отримати консультацію + 38 096 109 76 08

 

 

 

Чому нотаріус може відмовити у видачі свідоцтва?

Причини відмови можуть бути різними. Найтиповішими є такі:

  • ви пропустили строк на прийняття спадщини;
  • ви не можете документально підтвердити, наприклад, факт родинних стосунків зі спадкодавцем або право власності спадкодавця на нерухоме майно тощо;
  • спадкову справу відкрив інший нотаріус.

 

Що робити, якщо нотаріус відмовив у видачі свідоцтва?

Передусім потрібно знати причину відмови. Річ у тім, що нотаріуси у роботі керуються Порядком вчинення нотаріальних дій. І якщо якоїсь вимоги цього Порядку буде не дотримано, то нотаріус не зможе видати вам свідоцтво про право на спадщину. І в таких випадках потрібно звертатися до суду.

Якщо нотаріус відмовив вам, наприклад, через неможливість підтвердити факт родинних стосунків зі спадкодавцем, то ви звертаєтеся до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення. Суд встановлює факт родинних стосунків, ви отримаєте копію рішення суду про підтвердження родинного зв’язку  зі спадкодавцем й на підставі цього рішення нотаріус буде зобов’язаний видати вам свідоцтво.

Якщо вам відмовлено через те, що ви пропустили строк на прийняття спадщини, зверніться до суду із заявою про поновлення строку (ч. 3. ст. 1272 ЦК України). Однак майте на увазі, що ви повинні надати суду докази поважності причин пропуску цього строку. Якщо суд визначає ваші причини поважними, то може встановити додатковий строк на прийняття спадщини, після чого ви зможете отримати своє свідоцтво.

Якщо нотаріус відмовив вам через відсутність певних відомостей чи документів, особливо це стосується випадків оформлення права власності на нерухоме майно спадкодавця, то ви теж маєте право подати позовну заяву, щоб суд встановив належність майна спадкодавцеві. Якщо рішення суду буде на вашу користь, то ви повертаєтеся з копією цього рішення до нотаріуса, і він видає вам свідоцтво про право на спадщину.

 Якщо вам неправомірно відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину з інших причин, ви маєте право оскаржити відмову у вчиненні нотаріальних дій.

Але незалежно від того, з якої причини вам відмовлено, рекомендую звернутися по юридичну допомогу й отримати фахову консультацію. Адвокат зі спадкового права допоможе розібратися в причинах відмови, надасть роз’яснення та за потреби представить ваші інтереси в суді. А ще заощадить ваш час та позбавить від зайвих клопотів.

 

Який порядок оскарження відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину?

Позовну заяву потрібно подавати до суду загальної юрисдикції.

Якщо ви подаєте позов до приватного нотаріуса, то відповідачем у вашій справі буде сам нотаріус, а якщо висуваєте позовні вимоги до державного нотаріуса, то відповідачем буде державна нотаріальна контора, а не сам нотаріус.

 

Адвокат Олександр Малик спеціалізується на спорах зі спадкування, сімейних спорах та допоможе вам захистити своє право на спадщину. Записуйтеся на консультацію за номером + 38 096 109 76 08 або залишайте повідомлення на lawyermalyk@gmail.com.