Зателефонувати

Залишіть контактні дані,

зателефоную та надам консультацію

*консультація платна

Продовження строку на прийняття спадщини

юрист по спадкуЩоб прийняти спадщину, у вас є 6 місяців з дня, коли спадкодавець помер, або з дня, коли його було оголошено померлим. Тобто за цей час вам потрібно відвідати нотаріуса й подати заяву про прийняття спадщини. Якщо ви не зробите цього протягом визначеного законодавством строку, то це означатиме, що спадщину ви не прийняли.

Не часто, але трапляються випадки, коли спадкоємець пропускає строк на прийняття спадщини з незалежних від нього причин. У таких випадках передбачено можливість подати заяву й після закінчення 6 місяців.

 

Що робити, якщо строк пропущено?

Якщо є інші спадкоємці, то отримайте від них письмову згоду, а потім зверніться до нотаріуса або (у селах) до уповноваженої особи органу місцевого самоврядування із заявою про прийняття спадщини.

Якщо є спадкоємці, але вони не бажають надавати згоду або якщо інших спадкоємців немає, то ви маєте право подати позов до суду, зазначивши у ньому причини пропуску. Якщо суд визнає ці причини поважними, то надасть додатковий строк для прийняття спадщини. Ви отримаєте копію судового рішення, з якою маєте право звернутися до нотаріуса й подати заяву про прийняття спадщини.

 

Адвокат з сімейного права

Олександр Малик

Допоможу захистити ваше право на спадщину

+38 096 109 76 08

 

Які причини суд може визнати поважними для продовження строку на прийняття спадщини?

Вичерпного переліку причин немає. Вони можуть бути різними. Найтиповішими є такі:

 • ви довго хворіли й лікувалися, а отже, не могли вчасно звернутися до нотаріуса;
 • ви не знали про наявність заповіту;
 • ви відбували покарання в місцях позбавлення волі;
 • ви живете на великій відстані від місця розташування спадкового майна;
 • ваша робота пов’язана з тривалим відрядженням, зокрема закордонним;
 • ви проходили строкову службу у ЗСУ.

Однак судова практика в цьому питанні не однозначна. Суд вирішує, поважні були причини чи ні, оціночно.

 

Неповажними причинами суд найчастіше визнає такі:

 • ви не знали, що спадщину потрібно прийняти у шестимісячний строк;
 • ви не знали про смерть спадкодавця та наявність спадкового майна;
 • ви перебували за кордоном;
 • у вас не було коштів, щоб приїхати до місця відкриття спадщини;
 • ви не змогли приїхати до місця відкриття спадщини через несприятливі погодні умови;
 • хвороба члена сім’ї спадкоємця;
 • ви особа похилого віку або непрацездатна особа тощо.

Такі причини суд переважно не бере до уваги, вирішуючи питання про надання додаткового строку на прийняття спадщини. Тому передусім щоб довести, що ви не змогли вчасно прийняти спадщину саме через об’єктивні, непереборні труднощі, вам потрібно надати суду письмові документи, які підтверджують цей факт.  

Щоб переконатися, чи є ваші причини пропуску строку на прийняття спадщини поважними, зверніться по консультацію до адвоката зі спадкового права та отримайте роз’яснення, чи є шанси на встановлення додаткового строку саме у вашому випадку.

 

адвокатВаш адвокат у Вінниці

Олександр Малик

Записатися на консультацію: + 38 096 109 76 08

 

 

 

До якого суду потрібно подавати позов?

Позовну заяву потрібно подавати до міського, міськрайонного чи районного суду за місцем нерухомого майна або його основної частини. Звертаю вашу увагу, що назва позовної заяви має бути така: «Заява про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини».

До заяви обов’язково потрібно додати письмові докази того, що ви пропустили цей строк з поважних причин.

 

Хто є відповідачем у справі про надання додаткового строку для прийняття спадщини?

Відповідачами у такій справі потрібно вказувати інших спадкоємців, які прийняли спадщину, а якщо таких немає, то орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. Але не вказуйте відповідачем нотаріуса. Це нелогічно, адже він відмовив вам, керуючись законодавством.

 

Чи потрібно сплачувати судовий збір?

Так, судовий збір становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

 

Які юридичні наслідки задоволення позову?

Якщо суд задовольнить ваш позов, то надасть вам додатковий строк на прийняття спадщини. Який саме це буде строк, сказати важко, оскільки суд, ухвалюючи рішення, визначає його на власний розсуд. Але він має бути достатнім, щоб ви реалізували своє законне право на спадщину, і не перевищуватиме 6 місяців.

Якщо є інші спадкоємці, то доведеться перерозподіляти спадкове майно, а отже, вносити зміни до попередньо виданих свідоцтв про право на спадщину.

 

Що буде, якщо пропустити строк, вказаний у рішенні суду?

У такому разі ви остаточно втратите своє право на спадщину. Звертатися до суду повторно з тим же питанням ви не можете.

 

Хто має право прийняти спадщину автоматично?

Якщо ви постійно проживали зі спадкодавцем на момент відкриття спадщини, то є такими, що прийняли її автоматично, звісно, якщо протягом 6 місяців не подали до нотаріуса заяву про відмову від спадщини. І  подавати заяву про прийняття спадщини вам не обов’язково, тому що навіть після 6-місячного строку ви не втратите своє право на неї.

Однак якщо до спадщини належить нерухоме майно (квартира, будинок, земельна ділянка) або транспортні засоби, які підлягають державній реєстрації, то раджу все ж подати заяву про прийняття спадщини, навіть попри те, що ви маєте право на прийняття спадщини автоматично.

Виникли запитання або вам потрібна правова допомога з питань спадкування, зверніться до адвоката зі спадкових спорів та отримайте юридичну підтримку. Телефонуйте: +38 096 109 76 08 або залишайте повідомлення на lawyermalyk@gmail.com